Медия без
политическа реклама

За девет месеца са издадени над 2 млн. болнични

Сигналите за злоупотреби с обезщетения обаче са едва 275 за две години и половина

03 Яну. 2020ЯНА НИКОЛОВА
Илияна Кирилова

2 105 780 болнични листа са издадени за първите девет месеца на миналата година, показват предварителни данни от електронния регистър на НОИ, цитирани от здравния министър Кирил Ананиев в отговор на парламентарен въпрос от Георги Гьоков и Манол Генов (БСП). За сравнение за цялата 2018 г. са издадени 2 770 000 болнични листа, т.е. за миналата година едва ли ще бъде отчетен съществен ръст при окончателното обобщение на информацията.

Болничните бяха гореща тема на последните месеци на годината, след като работодателите обявиха бойкот на правителството, докато не бъдат освободени от задължението да плащат първите три дни. НОИ и финансовото министерство обаче категорично отказват да поемат тази финансова тежест, тъй като тя означава още около 200 млн. лв. разходи за обезщетения в държавното обществено осигуряване, което и без тях има планиран дефицит в пет от шестте си фонда тази година. В хода на гласуването на бюджетните закони финансовият министър Владислав Горанов предложи първият ден от болничния да стане неплатен, но това разбунтува синдикатите и мярката бързо бе оттеглена от премиера Бойко Борисов. Така остана съществуващото положение с уговорка в едномесечен срок да бъде постигнато съгласие за промени.

По темата море от статистика предлага на депутатите от БСП и социалният министър Деница Сачева. За пет години - между 2014 и 2018 г. - ръстът в броя на болничните е 19.5%. Най-голямо увеличение има на кратките болнични - до 3 дни включително, които се плащат от работодателя. Те са с 23.4% повече през 2018 г. спрямо 2014 г. В същия диапазон обаче е и увеличението при болничните от 8 до 14 дни - 23%. Сериозен ръст имат и дългите болнични. Тези от 15 до 30 дни са се увеличили с 21.4%, а тези над 30 дни - със 17.4%.

Възходът на болничните не може да бъде обяснен с рекордно ниската безработица в последните години. Броят на осигурените се увеличава, но с много по-бавни темпове - в рамките на 0.3-0.8% годишно (средномесечен брой). За измамите обаче информацията е оскъдна. Според данни, цитирани от министър Сачева, от 1 януари 2017 г. до 30 юни 2019 г. до прокуратурата и МВР са подадени 275 сигнала за злоупотреби, но тук влизат и случаи на измами с обезщетения за безработица. Това е пренебрежимо малко на фона на общия брой болнични листове.

За пет години - между 2014 и 2018 г. - ръстът в броя на болничните е 19.5%. Най-голямо увеличение има на кратките болнични - до 3 дни включително, които се плащат от работодателя. Те са с 23.4% повече през 2018 г. спрямо 2014 г. В същия диапазон обаче е и увеличението при болничните от 8 до 14 дни - 23%. Сериозен ръст имат и дългите болнични. Тези от 15 до 30 дни са се увеличили с 21.4%, а тези над 30 дни - със 17.4%.

Над половината от листовете са издадени от личните лекари - 1 186 598 броя за първите девет месеца на миналата година. Преди да го сменят, социалният министър Бисер Петков предлагаше да се сложат ограничения на броя болнични, които може да издава личният лекар, тъй като се приема, че при тях се взема фалшив отпуск за "море в Гърция". Личните лекари обаче остро възразиха да ги набеждават за измамници.

"Повишаването на активността на заинтересованите лица, изразяваща се в нарастването на процента на обжалваните от тях решения на органите на медицинската експертиза пред по-горестоящите органи, неминуемо ще доведе до намаляване на злоупотребите при издаването на болнични листове за временна неработоспособност", посочва здравният министър в отговора си до депутатите.

Глобата за издаване на болничен лист в нарушение на нормативно установените изисквания е от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение - от 4000 до 10 000 лв.