Светият синод се е съгласил да участва в обсъждане на закона за социалните услуги, ако влизането му в сила бъде отложено след 1-ви януари 2020 г. Това става ясно от позиция, разпространена от духовниците след срещата им със социалния министър Деница Сачева. Тя започна поредицата от срещи в опит да успокои разбунените духове около въпросния закон, като първите такива бяха с партии в парламента.
Срещата се е състояла в сградата на Св. Синод, а в нея участие са взели Техни Високопреосвещенства Ловчанският митрополит Гавриил, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопският митрополит Серафим, Врачанският митрополит Григорий, Видинският митрополит Даниил, Негово Преосвещенство Мелнишки епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, ик. Николай Георгиев, началник на отдел "Връзки с обществеността" при Св. Синод и юристите на Св. Синод, се казва в съобщение на духовниците.
В него те посочват, че по време на срещата министър Сачева е благодарила за възможността да се състои такъв прием и на него да бъде обсъдено становището, изразено от Св. Синод по повод новия закон за социалните услуги. Тя е обяснила на митрополитите какво е наложило появата на този закон, като е обърнала внимание на различните социални услуги, които държавата извършва по отношение на социално слабите деца, възрастни хора, хора с увреждания и др. Сачева е посочила, че в момента държавата финансира с около 250 милиона лева 1356 учреждения, като е подчертала, че министерството не финансира неправителствени организации. По думите й новият закон няма за цел да регламентира незаконни и необосновани намеси в семействата, провеждане на антисемейни политики или отнемане на деца от техните родители. На Високопреосвещените митрополити министър Сачева е обяснила и страховете на стотиците хора, които са поискали промени в този закон. Тя е изразила и желание дискусиите по отношение на закона да бъдат поставени на преден план, поради това и законът бе отложен.
От своя страна Ловчанският митрополит Гавриил е изразил своето и на своите събратя мнение, че подкрепят предвижданото отлагане на закона с шест месеца, за да могат да бъдат чути и приложени забележките на всички заинтересовани страни. Той е изразил своите надежди в закона да бъдат приети и някои предложения на Св. Синод, като е допълнил, че основното желание на архиереите от Св. Синод е така да бъде създаден законът, че той да бъде максимално полезен и добър за българските деца и българското семейство.
Според юристите на Св. Синод законът се нуждае от сериозно обсъждане, а не толкова от политизиране. Те са посочили примери за сериозни проблеми и възможност за злоупотреба, като споделили и свои наблюдения, че в така написания закон има конфликт на интереси. Юристите изразили желанието си в закона да бъдат включени добри практики от доста европейски страни, които на преден план изтъкват семейството, като основна единица на обществото.
"По време на срещата бе постигнато взаимно съгласие за създаване на съвместни работни групи за обсъждане на закона, ако той бъде отложен, след началото на 2020 г., като и двете страни са обединиха около това, че желанието е да се подпомогнат децата в нужда, но и да бъде защитено българското семейство", завършват от Светия синод.