Медия без
политическа реклама

ЕК и CureVac подписват за 405 млн. дози от нова ваксина

САЩ добавиха за седмица 1 милион инфектирани

16 Ноем. 2020Обновена
БГНЕС

Няколко дни след като подписа договор с BioNTech и Pfizer, налице е ново споразумение между ЕК и биофармацевтична компания, което се очаква да бъде подписано утре, каза в изявление председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.  Този договор ще позволи закупуването на до 405 милиона дози от ваксината на  германската компания CureVac.

По-рано тази година ЕК съвместно с Европейската инвестиционна банка предостави финансиране на CureVac, за да се подкрепи развитието на ваксината. Ако ваксината се окаже безопасна и ефективна срещу COVID-19, всяка държава-членка ще получи препарата по едно и също време, пропорционално и при същите условия.

Това е петият договор между ЕК и фармацевтична компания. В момента се работи по шести договор с Moderna, които днес обявиха, че тяхната ваксина е показала 94,5% ефективност.  

''На този етап не знаем кои ваксини ще се окажат безопасни и ефективни. Европейската агенция по лекарствата ще разреши да бъдат използвани само след надеждна оценка. Ето защо трябва да имаме обширно портфолио от ваксини, основани на много различни технологии. Успоредно с това работим и с COVAX, за да осигурим достъп до ваксини за страните с ниски и средни доходи. По този начин искаме да гарантираме, че всички ще получат бърз достъп до безопасни и ефективни препарати'', се казва в изявлението.

Ваксината на CureVac също е създадена на базата информационна РНК (messenger RNA или mRNA), но може да издържи до три месеца в хладилник. Ваксината на Pfizer трябва да се поддържа при -75°C, тъй като иРНК се разпада, освен ако не се държи дълбоко замразена. Препаратът на Moderna може да се поддържа при -20°C и да се съхранява до 30 дни в хладилник, а тази на Pfizer - само пет. Ваксината на CureVac може да се съхранява до 24 часа при стайна температура.

В края на септември препаратът премина към фаза 2а на тестване.

------

Световната здравна организация отчете рекорден брой нови случаи с коронавирус за едно денонощие - 660 905 .

От началото на пандемията по света, са били регистрирани над 53 милиона заразени. Над милион и 300 хиляди души са починали.

Заради растящия брой на новите случаи  с Covid-19 все повече държави по света всеки ден въвеждат нови ограничения и мерки , за да спрат разпространението на вируса.

Масово тестване на населението ще бъде проведено в Австрия, по примера на Словакия. Планът е това да стане към края на карантината, която ще започне утре и ще продължи до 6 декември, съобщи канцлерът Себастиан Курц.

- Заразените с коронавирус в САЩ са надминали 11 милиона души вчера, добавяйки един милион нови случая за по-малко от седмица, сочат данните на университета Джонс Хопкинс.

Броят на заразените расте главоломно, въпреки че Съединените щати въвеждат нови ограничения, за да се опитат да спрат разпространението на вируса, като задължителна карантина ще влезе в сила от днес и за гражданите на третия по големина град в страната - Чикаго.

САЩ са прекрачили прага от 10 милиона случая на COVID-19 в понеделник, 9 ноември. Само шест дни по-късно, системата за проследяване в реално време на университета Джонс Хопкинс показа, че потвърденият брой случаи в САЩ е 11 025 046.

В страната има 246 108 смъртни случая. И по двата показателя САЩ са най-засегната от пандемията страна в света.

Училищата в Ню Йорк ще останат отворени за сега, въпреки че кметът на Ню Йорк Бил де Блазио предупреди, че по-късно могат да преминат към дистанционно обучение.

Президентът Доналд Тръмп обеща в петък, че първите американци ще започнат да получават ваксина след "няколко седмици", но заяви, че остава твърдо против нови блокирания - мярка, предприета в Европа, където случаите също са в подем.

Понастоящем Байдън и неговият екип нямат право да се консултират с експерти като Антъни Фаучи, който все още е част от работната група за борба с коронавируса към Белия дом.

"Разбира се, че би било по-добре, ако подобни разговори могат да започнат още сега”, каза Фаучи пред CNN, отбелязвайки, че вирусът може да убие още десетки хиляди американци, докато Байдън встъпи в длъжност на 20 януари.

- Британският премиер Борис Джонсън се самоизолира отново, след като стана ясно, че е имал среща с депутат, който по-късно е дал положителна проба за Covid-19. 

Джонсън бил потърсен от националното здравеопазване в неделя, в рамките на програмата за тестване и проследяване, но той самият няма симптоми, съобщиха от Даунинг стрийт. 

Премиерът прекарал около 35 минути с депутата от Консервативнатна партия Лий Андерсън, който е дал положителен резултат. 

Медиите на Острова припомнят, че през април Джонсън прекара 3 денонощия в интензивно отделение след заразяване с коронавируса. След изписването си премиерът заяви, че бил „на ръба“ и благодари на здравните работници, спасили живота му. 

В изявление от Даунинг стрийт късно снощи се посочва, че Борис Джонсън ще следва правилата и ще се самоизолира. Той ще продължава да работи от канцеларията си, оставайки начело на борбата срещу пандемията. Депутатът Лий Андерсън написа във Фейсбук, че след като загубил усещане за вкус в събота, а съпругата му също не се чувствала добре, двамата си направили тестове, които в неделя станало ясно, че са положителни.

- От днес в област Мадрид падат ограниченията за мобилност в 10 здравни зони  - шест в столицата и още четири в три съседни общини, където през последните 14 дни се отчитат 328 случая на 100 хиляди заразени, при средно за страната 504, предаде БНР. 

На пресконференция регионалният заместник-министър на здравеопазването Антонио Сапатеро и генералният директор на общественото здраве Елена Андрадас уточниха, че ограниченията падат само за около 2% от населението в региона. Причината е спад с повече от 50%  на случаите на новозаразени с Covid-19 през последните 3 седмици.

За останалите 31 здравни зони , където все още има над 500 случая на 100 хиляди души, ограниченията остават. Жителите им няма да могат да ги напуснат, освен по оправдателни причини, като работа или посещение при лекар. Полицейският час между полунощ и 6 часа сутринта остава в сила.

Заради объркването коя улица в коя здравна зона попада регионалното правителство създаде виртуална карта, на която лесно може да се проследи периметърът на затворените райони.

Испания остава една от най-пострадалите от пандемията страни в Европа с близо 1 милион и 459 хиляди заразени и над 40 хиляди починали.

- В Северна Гърция бяха избити над 1800 норки, след като собственикът на ферма, която е в района на град Kозани, даде положителен тест за коронавирус, а проби от мъртви и живи животни показаха, че те също са заразени. Избиването на останалите 700 норки в конкретната ферма ще  продължи през следващите дни.

Според местната ветеринарната служба са взети проби от други четири ферми в района, където се отглеждат общо 38 000 животни. В една от тях инфекциите са почти сигурни, защото животните имат симптоми.

Ветеринарните власти заявиха, че в Гърция няма да се извършва масово избиване на норки, а само на животни във фермите, където тестовете са положителни. Ще бъдат проведени и тестове, за да се провери дали вирусът е мутирал, както в Дания.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

СЗО, коронавирус, САЩ

Още по темата