Етичната комисия на прокурорската колегия на ВСС стигна до извода, че спрямо кандидата за главен прокурор Иван Гешев не са налице съмнения да е накърнил общественото доверие и престижа на съдебната власт, съобщи "Де факто".
В доклада на комисията се казва още, че "той е съблюдавал поведение, което не го е поставяло под риск да дискредитира прокуратурата. Притежава необходимата специфична подготовка и мотивация да заеме длъжността. Обобщеният извод е, че спазва изискванията от Кодекса за етично поведение на българските магистрати и притежава необходимите нравствени качества за главен прокурор". Цитирана бе проверка по искане на самия кандидат за медийните твърдения, че се е оказал в конфликт на интереси по делото срещу Десислава Иванчева и Биляна Петрова (тъй като жената, с която живее, е имала съвместен бизнес с подалия сигнала срещу кметиците предприемач Александър Ваклин, впоследствие основен свидетел срещу тях). Проверката не е установила нарушения.
По време на заседанието на комисията бяха зададени само два въпроса на Иван Гешев. Първото питане бе: „В ред медийни публикации се твърди, че не споделяте принципа на разделение на властите. Изяснете становището си“. Гешев отговори, че изречението му е съзнателно и очаквано извадено от контекста. Каквото и да бях казал в него, нещо щеше да бъде извадено. "Държавната власт произтича от суверена, от народа и тази власт се осъществява от три независими системи от органи, функционално независими едно от друга, но се намират във взаимна връзка – това, макар и по-накратко съм посочил в интервюто. Много решения на КС говорят за сътрудничество, взаимодейстиве, координация, дори в едно решение се казва, че не трябва да се издигат „китайски стени“ между властите. Ние нямаме проблем с разделянето, имаме проблем с взаимодействието и взаимния контрол. Както казах в друго интервю, много хора и партии са забравили лозунга на народа си“, обясни зам.-главният прокурор.
Иван Гешев беше попитан още на какво се дължат зачестилите сигнали срещу него. „За да не предизвикам пак емоции във „фенове “ на прокуратурата, накратко – дължи се на работата на прокуратурата в последните години и най-вече на засегнатите икономически, политически и чисто криминални интереси от специализираната прокуратура", отговори той.