Медия без
политическа реклама

Хакери удариха сайта за записване за ваксини

Пробив няма, над 41 000 души са успели да си запазят час до 17 часа в петък

05 Март 2021Обновена
Тази сутрин сайтът на няколко пъти даваше това съобщение.

Сайтът за електронно записване за час за ваксиниране се срина по-малко от денонощие, след като заработи. От здравното министерство са уточнили пред сайта Медияпул, че причината е хакерска атака, която е била неутрализирана.

Интересът към записването определено е голям - само през първия час и половина от задействането му, са били направени над 7500 регистрации за ваксиниране. По данни на здравното ведомство към 17 часа над 41 000 души са си запазили час за поставяне на ваксина срещу COVID-19 чрез електронния регистър. Най-много са желаещите в София - 21 709 души, следва Пловдив с 4370 души, София-област – 3172 души и Варна – 2280 души.

Появиха се обаче и проблеми, които изнервиха хората, желаещи да се ваксинират. Мнозина не получиха обратен потвърждаващ код. В началото също така не бяха допускани да се запишат хора, чийто лични карти по регистрация са извън София.

Не се отчита засега кой е записан за поставяне на доза и при личния си лекар, и така има реална опасност от дублиране. Ивайло Филипов от "Информационно обслужване" обясни, че този регистър включва само ваксинационните центрове, а личните лекари са в различна система. 

"Не трябва да се противопоставят ваксинационните центрове на личните лекари. В този вариант на електронния регистър личните лекари не са включени, но ще получават информация кой от техните пациенти се е ваксинирал и с каква ваксина, което е важно, защото така се актуализират техните списъци с желаещи за имунизация", коментира пред Би Ти Ви д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на Българския лекарски съюз.

Като пропуск може да се приеме и липсата към момента на обяснение какво би се случило, ако в запазения час няма наличност от ваксината, която е избрана. Мнозина се оплакаха и от правописна грешка върху бутона за предпочитана ваксина. Тя по-късно бе коригирана. Липсват и координати за обратна връзка при налични проблеми. Освен това има сигнали, че системата не разпознава имената им и дава грешка.

"Грешката не се позиционира в браузъра. По простата причина, че има недоброжелатели, които чрез налучкване искат да открият данните на известни личности. Ние разчитаме, че като личната карта е пред вас, данните ще бъдат попълнени коректно обясни Филипов пред bTV. Той допълни, че по тази причина системата дава грешка в изписването на имената, макар че тя може да е в други данни. Така недобросъвестните няма да разберат къде са сгрешили. 

 

ОПАШКИ

Въпреки пускането на електронната система за записване, на места все още се образуват опашки за ваксини, като пак се стига и до скандали. Сутринта пред РЗИ-Варна имаше напрежение, съобщава БНТ. В областта също дозите са ограничени, но въпреки това има базов вариант на зелени коридори - до обяд се ваксинират целевите групи - хора, на които предстои втора доза и ангажираните в предстоящите избори, а следобед - всички останали. Разбира се, стига се до нарушаване на това правило и това предизвиква скандали.

В момента отворени зелени коридори има само в РЗИ и в ДКЦ1 и ДКЦ5. Те ще работят и в събота и неделя. На ден те разполагат само с по 3 флакона от ваксината на "Астра Зенека", което означава, че в една поликлиника на ден ще могат да се имунизират 33-ма души. Нощният кабинет няма да работи през почивните дни. Тази вечер обаче ще бъде отворен. Там разполагат с 5 флакона. Навсякъде ваксинацията става след предварително записване, на телефоните, които са обявени в сайтовете на поликлиниките. За реимунизацията има осигурени ваксини.

 

ГРЕШКИ

На места има объркване с партидните номера на ваксините - лични лекари правят ваксини, които не се водят на тяхната практика. За този проблем съобщи пред БНР общопрактикуващият лекар д-р Станислава Крайселска. По думите й в някои места има проблеми с обработката на партидни номера на ваксините, които не са били описани коректно от РЗИ. "Масово се оказва, че на тяхното име, на тяхното лечебно заведение не се води отпусната ваксина. И ги отхвърля. И се оказва, че тази ваксина се води на някой друг медицински център", посочи тя. Според д-р Крайселска личните лекари са пренебрегнати в снабдяването с ваксини. "Малко заприличахме на филма „Игрите на глада. Идват големите центрове, пълнят флаконите, на нас ни казват „Обаждайте се“", коментира тя. Лекарят посочи, че винаги са с надежда и на старт да се включат активно, стига някой да им даде този шанс. "На този етап сме на брифинги, на обещания", заяви тя. "Сигурно сме като доведеното дете на здравеопазването", коментира д-р Крайселска относно невключването на джипитата в системата за електронно записване на ваксиниране.

 

 

Всеки български гражданин вече може да си запази час за ваксина срещу COVID-19 в избран от него ваксинационен център в страната. Това е възможно на сайта на националната здравна информационна система и е в 4 стъпки, обясниха от Информационно обслужване.