Медия без
политическа реклама

В Италия влезе в сила "суперзелен" сертификат

САЩ: Омикрон може да не е толкова опасен

06 Дек. 2021Обновена

От днес в Италия влиза в действие т.нар. "суперзелен" сертификат, който се предвижда да важи до 15 януари догодина, съобщи БНР. Такъв ще получават само ваксинираните и оздравелите от COVID-19, но не и получилите отрицателен тест. Той е с давност съответно за 9 и 6 месеца. С този документ ще може да се ходи на спортните и културни събития, на дискотека, на ски, в музеите, на кино, в заведенията на закрито. 

Нови правила има и за градския транспорт и хотелите. Досега пътуващите с влакове на големи разстояния трябваше да са ваксинирани, да са прекарали COVID-19 или да имат отрицателен тест. Сега вече зелен сертификат ще се иска и за метрото, автобусите и крайградските влакове. Изключение се прави за децата на възраст под 12 години, тъй като те още не могат да бъдат ваксинирани.

Базовият зелен пропуск, който включва и отрицателен тест, от днес до 15 януари е нужен и за регионалните и междуобластните влакове, в хотелите и както досега за работното място, влаковете на дълги разстояния, самолетите, плувните басейни и другите спортни съоръжения. Глобата е от 400 до 1000 евро.

От 15 декември в Италия ще стане задължително ваксинирането на работещите в училищата, за полицаите и войниците. От април то е задължително за здравния сектор. Без ваксина са над 6 милиона италианци. 

Новият вариант на коронавируса - Омикрон - се разпространява бързо, но първоначалните данни дават основание да се смята, че той може да не е толкова смъртоносен като Делта, заради който продължава да расте броят на хоспитализираните. Това обяви пред АП доктор Антъни Фаучи, директорът на Националния институт по алергии и инфекциозни болести и главен медицински съветник на президента Джо Байдън.

Фаучи подчерта, че учените имат нужда от повече информация, преди да направят категорични изводи колко опасен е Омикрон. Данните, които идват от Южна Африка, където новият щам на коронавируса се появи и стана доминиращ, показват, че няма тревожно увеличаване на хоспитализираните пациенти. По думите на Фаучи засега не изглежда този вариант да води до много тежко протичане, но все пак трябва да се внимава с изводите дали щамът е по-лек, или по-тежък от Делта.

Фаучи коментира и, че екипът на Байдън обмисля да отмени ограниченията за влизане в САЩ от няколко африкански страни. Те бяха наложени след появата на Омикрон, но генералният секретар на ООН Антониу Гутериш остро ги разкритикува и ги сравни с апартейда. До вчера Омикрон е установен в около една трета от американските щати. Вчера новият варинт на коронавируса стигна и в Румъния

Вчера и главният здравен инспектор Ангел Кунчев заяви, че данните за Омикрон са оптимистични. "Той започва еволюционно да върви точно към това, което очакваме. По този път са минали и други вируси и бактерии. Никой микроорганизъм няма потенциал да предизвиква пандемия 2,3, 5 г. наред и да не се намери начин или той да се приспособи към нас, или ние да намерим много ефективни ваксини и мерки и да успеем да го избутаме", обясни Кунчев пред Би Ти Ви. По думите ми този вариант може да измести по-тежко протичащите досегашни и ще превърне коронавируса в нормален респираторен вирус, на който няма да му обръщаме много внимание и с който ще живеем.

- Шест нови противоепидемични мерки за "спасяване на Коледа" са в сила от днес в Кипър. Една от тях е изискването за задължителен PCR тест на всички влизащи в страната по въздух и море над 12 годишна възраст. Това важи за всички чужденци и кипърци, включително ваксинирани и преболедували коронавируса, независимо от коя държава пристигат. От днес до 31 декември задължително на дистанционна работа преминават 20% от персонала на всички компании, в които са заети повече от 10 души. До 10 януари пък се прекратяват всички коледни и други събирания в и извън моловете. Достъпът до празнични събития на общини, църкви и други организации става само с коронавирусния безопасен пропуск (SafePass). 

- Новото германско правителство пък иска от 16 март да направи задължителна ваксинацията срещу COVID-19 за работещите в болниците, домовете за възрастни и други медицински практики. Германия се въздържаше да наложи задължително ваксиниране, за да не влоши ситуацията с недостига от работна ръка в здравеопазването и старческите домове, но страната се бори с четвърта пандемична вълна и подкрепата за подобна мярка се увеличава. Намерението е преди Коледа там да се ваксинират или да се предложат бустерни дози на 30 милиона души. Проектът на новия кабинет предвижда временно и след съответно обучение право да слагат ваксини да се даде и на зъболекари, ветеринари и аптекари. Предлага се също така да се удължат до 15 февруари временните мерки, позволяващи на германските провинции да налагат по-строг локдаун, ако е необходимо.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата