Първата пратка ваксини, които България ще получи, ще включва 130 000 бройки. Те ще бъдат насочени преимуществено към медицинския персонал, като приоритетна група се сочат и най-възрастните. До петък следва да е ясен и съставът на нов коориданицонен съвет, който ще поеме цялата логистика около ваксинирането, разбра се след днешното заседание на кабинета.
Новият координационен съвет не измества националния оперативен щаб, защото ще се занимава само и единствено с изпълнението на националния план за ваксинация. „В петък трябва да е готов и съставът на координационния съвет. Той трябва да направи цялата логистика, 24 часа трябва с това да се занимава, за да може като дойде ваксината да сме готови още първия ден“, коментира премиерът Бойко Борисов. Очаква се новото звено да бъде структурирано на следващото заседание на кабинета в сряда. Още днес равителството определи генералния директор на БЧК проф. Красимир Гигов за председател на координационния съвет по ваксинирането.
Другата сряда МС ще утвърди и национален план за ваксиниране срещу COVID-19, а планът ще бъде представен до края на тази седмица, вероятно в петък, обяви здравният министър. Ваксините ще бъдат доброволни, всеки желаещ ще има тази възможност да го направи, те ще бъдат безплатни за българските граждани, подчерта Ангелов.
Ваксините, които ще дойдат, ще са и тези, които ще ползват останалите европейски държави, всеки български гражданин ще бъде равен на останалите граждани на ЕС, увери Ангелов. До края на тази седмица ще имаме фризери и хладилници за първата пратка от ваксината на "Пфайзер". Те ще бъдат разположени на няколко места в страната, като сред тях са складът на "Булбио" в столицата, РЗИ-София и РЗИ-Бургас. Днес или утре се подписват договорите с фирмите, които могат да доставят и фризери, подходящи за съхраняване на ваксината, каза министърът на въпрос колко струва оборудването. До края на седмицата ВМА ще получи и поръчани три фризера от 850 литра с възможности за съхранение на огромен брой ваксини, съобщи ген. Мутафчийски. "Пирогов" също декларира готовност да предостави фризери и да участва в логистиката. Ваксинациите вероятно ще започнат след Нова година. България очаква днес доставка и на 300 000 дози нискумолекулярен хепарин.
Междувременно на заседание на парламентарната комисия по здравеопазване се разбра, че очакваните разходи за ваксини догодина възлизат на 75 млн. лв. Пред депутатите здравният министър Костадин Ангелов обясни, че ако е необходима по-голяма сума, тя ще се осигурява чрез бюджетни трансфери. Сумата е много под обявените предварителни разчети за парите, които България ще трябва да плати по разработваните ваксини. След заседание на 13 ноември правителството обяви, че спрямо определената квота ваксини за България страната ни ще трябва да плати 380 млн. лв. за придобиване на 12-13 млн. ваксини. С логистиката по доставката разходите ще стигнат 500 млн. лв., обясняваха тогава от финансовото министерство. Не е ясно какво се е променило, така че сумата да намалее 5 пъти спрямо предварително обявеното. Единствената разлика е, че на 13 ноември се споменаваха 7 ваксини, а сега обявените разходи са за 5 - на „Астра Зенека", „Санофи", „Пфайзер", „Бионтех", „Янсен".
Пред депутатите здравният министър Ангелов призна, че България се е била отказала да купува ваксината на Янсен- дъщерна фирма на "Джонсън&Джонсън", но се е оказало, че е единствената страна в ЕС, не пожелала да се включи в този контракт. Затова страната ни се е поправила и се е договорила с друга неспомената страна-членка да получи от нейнитет количества. Здравната комисия единодушно даде одобрение за закупуването на ваксини от всичките 5 производители, с които към момента има сключени договори на ниво ЕК.
По-рано днес министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски и изпълнителният директор на „Пирогов“ проф. Асен Балтов представиха и национален план на България за готовност при пандемия. Планът е приет днес от Министерския съвет, а при изготвянето му са ползвани препоръки от СЗО и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, научни познания, натрупан практически опит в страната, обясни министърът.
Основните цели в плана са ограничаване на заболеваемостта и намаляване на смъртността, осигуряване на оптимални възможности за лечение на пациенти и на постоянна, достоверна и актуална информация за пандемията и предприетите мерки, както и осигуряване каза Ангелов. Планът има общ характер предвид факта, че пандемия може да възникне от различни патогени, обясни той.
Посланията към хората са много важни, коментира главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и даде за пример опасността много хора да не искат да се имунизират. Не имунизираш ли 60-70% от населението, не опазваш общественото здраве, а само този индивид, който се е имунизирал, посочи той.
Над 2 млрд. лв. струват усилията ни за справяне с пандемията, коментира здравният министър. Въпреки оплакванията, че има забавяне с плащанията, той даде за пример добавките от 1000 лв. за работа на първа линия, за които вече се дават 80 млн. лв. месечно, а очакванията са през януари сумата да достигне 100 млн. лв. месечно.
МЕРКИ
Правят се опити да се заобиколи заповедта с ограниченията, констатира Ангелов. Заведения се пререгистрират, събирането на хора до 15 души се ползва за образователни занимания на децата, къщи за гости събират резервации за 8 декември, изброи той. Ние задаваме рамката, но много е трудно да осъществим контрол навсякъде в страната, коментира министърът и призова медиите да изпращат сигнали къде се нарушават мерките.
По отношение на спорта сме изключително толерантни, не сме затворили всичко, а ограниченията са само за три седмици, каза още здравният министър на въпрос няма ли да отвори фитнесите. Ако един собственик на пързалка е добросъвестен, той ще намери начин как да направи правилните неща, за да спази противоепидемичните мерки, коментира той по повод отварянето на ледени пързалки в някои градове. Ако нещата дадат резултат, първо ще отворим детските градини, каза министърът.