Русия ще отговори реципрочно на излизането на Съединените щати от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег и възобновяването на разработването им. Това заяви руският президент Владимир Путин, след като на вчерашната среща на НАТО в Брюксел американският държавен секретар Майк Помпео обвини Кремъл в нарушаване на двустранното споразумение, предава БНР.
Владимир Путин заяви, че обвиненията на Вашингтон, както обикновено, не са подкрепени с никакви доказателства. Същевременно той се съгласи с аргумента, че редица държави вече произвеждат ракети със среден и малък обсег, докато Русия и Съединените щати взаимно се ограничават:
"Изглежда нашите американски партньори смятат, че ситуацията се е променила дотолкова, че и Съединените щати трябва да имат такова оръжие. Какъв ще е нашият отговор? Прост. Ние също ще правим това. Ние сме против разрушаването на този договор, но ако това стане, ще реагираме по съответния начин", цитира Националното радио руския президент.
Русия ще повишава възможностите на ядрените си сили, докато САЩ правят това със системите си за противоракетна отбрана. Това път заяви началникът на Генералния щаб на Руската федерация Валерий Герасимов на брифинг за чуждестранни военни аташета, предава TACC, цитирана от Фокус.
„В условията на засилването на САЩ на глобалната система за ПРО се увеличиха и бойните възможности на наземните стратегически ядрени сили“, коментира руският генерал.
Герасимов все пак подчерта, че Русия се надява на възобновяване на диалога със САЩ. „Надяваме се, че САЩ ще подходят конструктивно и балансирано към решаването на проблема, и ще възобновят диалога“, заяви той.
Съединените щати ще престанат да изпълняват задълженията си по Договора за премахване на ракети със среден и по-малък обсег (ДРСМО), ако Русия не се върне към неговото изпълнение в рамките на 60 дни. Това пък съобщи по-рано държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео след среща на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел, цитиран от TACC.
"Съединените щати ще престанат да изпълняват задълженията си ДРСМО, ако Русия не се върне към изпълнението му в рамките на 60 дни." Ние високо ценим подкрепата на НАТО за това решение на САЩ ", каза той.
"През тези 60 дни няма да разработваме, произвеждаме или разгръщаме такива ракетни системи", допълва държавният секретар. "Ако Русия преразгледа решението си и се върне към Договора и елиминира ракетната си програма, ние ще го приветстваме".
На 20 октомври американският президент Доналд Тръмп обяви, че страната му ще се оттегли от ДРСМО, тъй като Русия, според Вашингтон, нарушава договора. Заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков нарече това решение опасна стъпка, Вашингтон беше критикуван в Берлин и Пекин. Съединените щати получиха подкрепата на Лондон, а НАТО обвини Русия за решението на Тръмп, припомня агенцията.