„Бих ограничил броя на чартърните полети в България заради държанието им. Това трябва да им подейства отрезвяващо. Българите наглеят заради това, че не им отговоряме. Отговорът трябва да бъде под формата на временно ограничение. Трябва с помощта на подобни изложби да се просветява населението. България е била съюзница на Хитлер и именно това е причината Червената армия да отиде там”.
Това обяви в ефира на радио „Говорит Москва” Вадим Трухачьов, доцент от катедрата за чуждестранна регионалистика и външна политика на Руския държавен хуманитарен университет, цитиран от Фокус. Той направи изявлението си в отговор на позицията на българското министерство на външните работи, че „че щиковете на Съветската армия донесоха на народите в централна и източна Европа половин век репресии”.
Във вторник българското МВнР реагира с остра позиция на организираната на 9 септември в София от Посолството на Руската федерация „Изложба 75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма”. Веднага след това и посолството на Русия излезе със становище, в което изрази учудване от изявлението на МВнР. И двете позиции бяха представени от "Сега" още преди два дни.
„България много иска да се прояви пред Европейския съюз и НАТО. Православните българи, които пишат на кирилица, трябва да се показват като още по-големи русофоби и от поляците. България в продължение на много години показва черна неблагодарност към руския народ, който ѝ помогна да се освободи от 500-годишно османско владичество. Според мен, близките отношения с България са огромна грешка”, продължи Тухачьов.
„Заявлението на българското МВнР предизвиква известно недоумение, защото то е некоректно спрямо труда на много историци, архивисти и музейни работници, които подготвят изложбата за освобождението на Източна Европа от Червената армия вече от няколко месеца. Тяхната работа е изключително професионална, за разлика от заявлението на българското МВнР. Но, разбира се, аз смятам, че в България малцина мислят като хората, публикували това заявление”, коментира пък членът на президиума на Руското историческо общество (РИО) и изпълнителен директор на фонда „История Отечества” Константин Могильовски.
„Мисля, че това заявление на МВнР е най-добрата реклама за тази изложба. Тя ще бъде в Руския културно-информационен център и е трудно да се измисли по-добър начин да се предизвика интерес към нея”, добави Могильовски.
„Планираме да открием изложбата на 9 септември и каним всички – български дипломати, професионални историци и просто любители да я посетят. Искам да подчертая, че историческите въпроси се решават в професионална дискусия и ние сме готови да организираме кръгла маса в Русия или България и да поговорим за това, какво се е случило тогава“, добави историкът.
Руската федерация, като правоприемник на СССР, трябва да се извини за окупирането на България през септември 1944 г. и нанесените огромни щети на държавата ни по време на престъпния комунистически режим.
Такава позиция изразява Атлантическият съвет на България в отворено писмо до президента Румен Радев, председателката на Народното събрание Цвета Караянчева и премиера Бойко Борисов. Повод за обръщението на АСБ е инициативата на руското посолство да организира на 9 септември изложба "Освобождението на България" и претенциите на руската страна, че без този акт България нямаше да съществува, цитирана от news.bg. В съвета има няколко бивши министри, включително и на отбраната.
"Необходимо е сега на самозабравилите се руски управници да се каже и покаже ясно и категорично, че тази, както и други подобни провокации, няма да бъдат допускани повече в България. Същевременно сме в правото си да изискваме от Вас да предприемете необходимите стъпки за поднасяне на извинение от Руската федерация, като правоприемник на СССР, за осъществената окупация и нанесените огромни щети на държавата ни по време на престъпния комунистически режим." - посочват от Атлантическия съвет.
"Ясен държавнически знак от Ваша страна в това отношение би било незабавното пристъпване към премахване на символите на съветската окупация от всички български населени места. И би било достойно това възстановяване на историческата справедливост да започне с премахване на монумента на съветската армия, намиращ се в центъра на София. Този паметник е символ на окупацията и повече няма място в сърцето на столицата на една свободна и нормална европейска държава." - се казва още в писмото на АСБ.
Противоположна позиция изрази Българското дипломатическо дружество: "Очевидно позицията на МВнР не е резултат от работата на дипломати и експерти, които познават историята на международните отношения. На действителните автори на текста явно не им е известно, че е съществувала реална възможност България да бъде окупирана от турски войски (каквито заявления е правил Чърчил), как страната ни е успяла да запази цялата си довоенна територия и как е била спасена от териториалните претенции и искове за огромни репарации." БДД определя като "изключително недипломатичен и неуважителен" демарша на МВнР. "БДД счита, че тези действия на МВнР противоречат на основните задачи и цели на една отговорна външна политика и дипломация, а именно – да създава и поддържа такива международни контакти и двустранни отношения с другите държави, с които да създава най-благоприятни условия за гарантиране национална сигурност на страната, развитието на нейната икономика и благосъстоянието на нейния народ", пише в позицията на дружеството.
Руското посолство междувременно смени плаката, с който анонсира изложбата "75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма". Първоначално на плаката за събитието пишеше "Освобождението на България - архивни документи", съобщи Дарик радио. Днес следобед афишът за изложбата гласи: "Пътят към победата: Исторически източници разказват. Към 75-та годишнина от освобождението на Източна Европа от нацизма. България".