Водата в един от фонтаните в Докторската градина в столицата осъмна оцветена в червено. Върху бял чаршаф е изписано “9 септември 1944 г. Честит празник, неблагодарници”. Арт провокацията е дело на скулптора Андрей Врабчев. Пред Свободна Европа той коментира, че идеята му е да предизвика размисъл относно събитията, настъпили след тази дата. Той ги нарича “кървава баня" и смята, че датата не трябва да се крие зад маската на антифашистката борба.
В комунистическата историография датата 9 септември 1944 г. първоначално се определя като „народно въстание“. На тази дата е извършен военен преврат, свалено е правителството на Константин Муравиев, което управлява едва седмица. Още предния ден започва навлизането на Червената армия на българска територия. На власт идва правителството на Отечествения фронт.
“Цялото българско общество трябва да е наясно с тази дата и случилото се след нея, защото не може да се постигне помирение между хората заради тези събития и винаги ще стои като някаква делителна линия”, коментира Врабчев. "Има много убити, взимани са имоти... без съд и присъди. Не може цели групи от обществото да се крият зад маската на антифашизъм. Не чувствам ръцете си окървавени, по някакъв начин ми олекна. Няма вандализъм, изкуството не трябва да бъде плахо. Не искам да обиждам никого, искам да събудя размисъл. Мина достатъчно време, за да не се чувстваме обвинявани, а да преценим фактите. Да не разрешаваме този конфликт да бъде употребяван срещу интересите на нашия народ и държава", уточни скулпторът пред телевизия "България Оn Аir" каква е била идеята му. "Това не е празник, това е черна дата в българската история. Докато не бъде даден истинен отговор, няма да може да се получи това помиряване в обществото, към което от 30 години се стремим. Хронични състояния могат да бъдат излекувани само през криза", добави Врабчев, който определи позицията си като "морална, а не толкова политическа".
Фонтанът се намира недалеч от входа на Руския културно-информационен център на ул. "Шипка". По-късно днес точно там ще бъде открита изложба по случай 9 септември, озаглавена "75 години от освобождаването на Източна Европа от нацизма". Именно тя преди дни предизивка дипломатически скандал между София и Москва. В изявление на българското външно министерство беше заявено, че "без да отричаме приноса на СССР за разгрома на нацизма в Европа, не трябва да си затваряме очите, че щиковете на Съветската армия са донесли на народите в Източна Европа половин век репресии". От МВнР посъветваха руското посолство да не заема позиция в подкрепа на "съмнителна историческа теза ("освобождение"), която привилегирова само някои политически среди в България, тъй като е намеса във вътрешнополитическия дебат в страната ни". По този повод говорителят на руското външно министерство Мария Захарова излезе с остър коментар, обвинявайки българските власти в пренаписване на историята. Преди това посолството на Руската федерация изрази учудване от тази реакция.
Това също е провокирало артиста да оцвети водата в цвят, наподобяващ кръв. “Направо ни нарекоха неблагодарни и ни казаха, че едва ли не трябва да празнуваме", коментира Врабчев. Водата е боядисана с безвреден пигмент минерален железен оксид. Той е неразтворим и ще се утаи на дъното, ако преди това фонтанът не бъде източен. През април скулпторът провокира и с двуметрова говореща пластмасова статуя на премиера Бойко Борисов. Тя беше поставена на различни места в центъра на столицата. Монументът е бил завършен отдавна, но за първи път беше показан пред публика, при това на оживено място, едва на първи април.