За последните 10 години България е платила почти 15,8 млн. лв обезщетения по дела, заведени в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, съобщи БГНЕС. Най-голяма сума страната ни е платила през 2009 г. – 3 534 000 лв., а най-малка през 2014 г. – 346 566 лв. За миналата година България е изплатила обезщетения за 1 725 200 лв.
Това стана ясно от отговор на финансовия министър Владислав Горанов на въпрос от народен представител.
Присъдите на съда в Страсбург са за нарушения спрямо хората на органи на държавна власт, национален съд или публична администрация.
„Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) е органът, пред който се завеждат делата, а министерството на правосъдието разполага единствено с информация за броя на комуникираните на българското правителство жалби. Този брой не съвпада с общия брой на „заведените дела“, тъй като голям брой от тях са обявени за недопустими или явно необосновани без изобщо да бъдат комуникирани на българската страна за становище. Така комуникираните на българската държава жалби от началото на 2009 г. са 901 броя“, отбелязва финансовият министър.
За периода 2009-2019 г. приключилите с решение на съда в Страсбург съдебни производства, касаещи България, са 751, а висящите - 150. От приключилите 751 дела пред съда в Страсбург, с осъдителен характер са 457.
„Следва да се има предвид, че броят на решенията, по които има изплащане на обезщетение, е по-голям от 457, колкото са осъдителните решения. Това е така, тъй като обезщетенията са изплащат и по одобрени от ЕСПЧ приятелски споразумение и едностранни декларации за признаване на нарушение“, пояснява Владислав Горанов.