Вицепремиерът Валери Симеонов ще оглави бъдещия Национален съвет за интеграция на хората с увреждания, заложен в законопроекта за хората с увреждания, одобрен с консенсус на първо четене от социалната комисия в парламента, съобщи "Дарик". Към момента този орган се ръководи от социалния министър Бисер Петков, но през пролетта, когато ще влязат в сила голяма част от текстовете, постът ще бъде даден на ресорния вицепремиер.
Депутатите от социалната комисия одобриха и законопроекта за личната помощ, внесен поотделно от БСП и "Воля". В него е заложено предоставянето на асистентска услуга за хората с най-тежките увреждания и децата с ТЕЛК. Двата законопроекта бяха одобрени с консенсус и от здравната комисия.
Законопроектът за хората с увреждания е част от пакета от мерки за реформа в сферата на подпомагане на хората с увреждания, изисквани и от протестиращите вече няколко месеца майки от инициативата "Системата ни убива".
"Искаме не да получаваме социални помощи, а хората с увреждания да влязат в сферата на заетостта", каза по време на заседанието на здравната комисия Весела Одаджиева от протестиращите майки, съобщи "Дневник". Тя изрази надежда заложените в законопроекта добри намерения да бъдат реализирани на практика. Включително създаването на единен орган, който да координира общата политика в сферата на подпомагане на хората с увреждания, които в момента са разпокъсани между ведомствата.
И председателят на здравната комисия Даниела Дариткова от ГЕРБ коментира, че законопроектът поставя добра основа за реформи.
Преди около седмица и Националният съвет за тристранно сътрудничество одобри текстовете, но от подкрепа се въздържаха всички работодатели и КТ "Подкрепа". Единствено КНСБ подкрепи законодателното предложение. Основен спорен въпрос и днес се оказаха идеите за въвеждане на квоти за работодателите за наемане на служители с намалена работоспособност. И ако не се спазват тези квоти – плащането на компенсационна вноска.
От бизнеса смятат още, че ще се изхарчат допълнително 150 милиона лева, без да се решат проблемите на хората с увреждания. А основната забележка на бизнеса по отношение на това, че няма промени, е свързана с оставането на медицинската експертиза - ТЕЛК решенията, като водеща при индивидуалната оценка. Според работодателите не се вижда крачка към прилагане на Международната класификация на функционалността.