Медия без
политическа реклама

ЦИК опря до "Сиела" за софтуера за машинния вот

С частната компания ще се водят преговори за обществена поръчка за 2,4 млн. лв.

18 Септ. 2023
Илияна Димитрова

Централната избирателна комисия (ЦИК) и българската частна компания "Сиела Норма" ще бъдат партньори и за предстоящите местни избори. Комисарите трябва да обновят софтуера на машините за гласуване, тъй като те сегашният е негоден за ползване на вота. Те не могат да свършат тази работа сами, тъй като все още не разполагат с експертния капацитет да го направят. Производителят на софтуера "Смартматик Интернешънъл", с когото ЦИК водеше преговори, отказа да се ангажира с мотива, че не извършва дейност в България, а работи чрез партньорите си - "Сиела Норма" и "Информационно обслужване". И сега изборната администрация се е обърнала към "Сиела" с молба да направи нужното, като приеме обществена поръчка за 2,4 млн. лв.

На 15 септември ЦИК е одобрила решение в този смисъл. В него се напомня, че когато е подписан договорът за доставката на машините, не е била предвидена възможността те да бъдат използвани за местни избори. Сега моментът за това дойде и софтуерът трябва да се надгради. „Смартматик“ е негов автор и собственик. На 23 август т.г. е била проведена среща с Франс Гунник – управляващ директор на компанията. Тази среща беше уредена с посредничеството на британския посланик в София. На разговора Гунник е обяснил, че „Смартматик“ работи със споменатите български партньори. На 4 септември той окончателно е отказал на ЦИК, след което е изпратил на комисията споразумение между неговата компания и „Сиела“, сключено на 12 септември т.г., с което на българската фирма е предоставен лиценз да измени и инсталира софтуера на машините, при това единствено и само за местните избори на 29 октомври.

От ЦИК примирено са пратили покана до „Сиела“ за преговори. Открита е процедура на договаряне без предварително обявление за обществена поръчка, чийто предмет е надграждане на машинния софтуер. Стойността й е 2 005 050 лв. без ДДС, като с данъка става малко над 2.4 млн. лв.

Това е процедура по Закона за обществените поръчки, която позволява на комисията директно да избере с кого да разговаря за изпълнението на поръчката, без да обявява конкурс. На практика става въпрос за извънредна мярка, която обаче ЦИК използва редовно за осигуряването на машинното гласуване, като винаги изпълнителят е един и същ – „Сиела“. Фирмата от дълги години работи с изборната администрация, с която често имат търкания и неразбирателства – и досега „Сиела“ води дело за милиони срещу комисията, защото не могат да си изяснят въпроса за собствеността на машините.

Очаква се скоро да разберем дали фирмата ще се съгласи на предложените й условия. В миналото ЦИК е надхвърляла бюджета си, за да може да склони "Сиела" да приеме поръчките.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата