Медия без
политическа реклама

ГЕРБ заложи повече гаранции за втората пенсия

В 30 страници промени на промените управляващите дописаха как ще се актуализират и наследяват парите

05 Февр. 2021Обновена
Светлана Ангелова е вносител на промените, които трябваше да изгладят спорните точки между КФН и дружествата.
БГНЕС
Светлана Ангелова е вносител на промените, които трябваше да изгладят спорните точки между КФН и дружествата.

С 30 страници промени на първоначално предложения законопроект от Министерския съвет, депутатите от ГЕРБ предлагат повече гаранции за изплащането на парите от универсалните фондове. Това става ясно от оповестените предложения на Светлана Ангелова и колегите й за второ четене на проекта, който трябва да регламентира фазата на изплащане на втора пенсия. Както е известно, тя ще настъпи през септември, когато възраст за пенсиониране ще навършат жените, родени през януари 1960 г.

Част от текстовете търсят златна среда между желанието на пенсионните дружества първоначалният законопроект да бъде приет в неговата цялост и забележките на Комисията за финансов надзор, че той не защитава в достатъчна степен правата на осигурените. Друга част от текстовете попълват празнотите в уредбата на фондовете за извършване на плащанията, посочени от регулаторния орган. Любопитно е, че в мотивите на депутатите не липсват критики към проекта на собственото им правителство, който уж бе внесен при консенсус и след три години работа. Предстои да се види от дебатите в комисиите и пленарната зала дали дружествата, комисията и опозицията ще приемат новите предложения като достатъчни.

С внесените днес текстове ГЕРБ променя факторите, от които ще се определя размерът на пенсията. Досега в Кодекса за социално осигуряване бе предвидено тя да се определя според натрупаните средства в индивидуалната партида, техническия лихвен процент и биометрични таблици за смъртност, които се използват при определяне на пожизнени продукти и се утвърждават от КФН. Сега ГЕРБ заменя биометричните таблици с публична статистика - таблицата за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот на НСИ. Това би следвало да направи процеса по-прозрачен.

Управляващите допълват и условията по отношение на новия рисков коефициент, който ще се въвежда върху размера на пенсията, ако пенсионерът пожелае да се подсигури срещу бъдещи несполуки в доходността и поиска гарантиран размер на първата отпусната пенсия, изчислена на база натрупаните средства в партидата. КФН разкри, че този рисков коефициент може да достигне до 20% и да обезсмисли предлагането на такъв вариант, като настоя да го няма, а пенсията да не се намалява при ниска доходност. Сега ГЕРБ предлага рисковият коефициент да се предлага мотивирано от пенсионноосигурителното дружество до КФН, която ще има последната дума за неговия размер и може да го отхвърли, ако резултатите на дружеството не го обосновават.

Дружествата вече ще са длъжни да предложат такава по-висока гаранция на клиентите си, става ясно от друга поправка на промените, която също е следствие на критика на КФН. От предложения от МС текст отпада, че това ще става само по желание на осигурения. Задължителната гаранция обаче остава без промяна - човек във всеки случай ще получи минимум брутния размер на внесените осигуровки (което включва и таксите и удръжките), т.е. няма да бъде ощетен и със стотинка от това, което е внесъл, дори доходността от инвестирането на средствата му да е отрицателна. Последното се изтъква от управляващите като достатъчна гаранция, но пък така човек може и да не получи нищо отгоре на внесеното през годините. БСП например предлага сумата да се индексира с натрупаната инфлация. Ако в момента на пенсиониране в партидата има по-малко средства, то дружеството ще я допълва до размера на брутните постъпления от осигуровки от специално заделен за целта резерв.

Редактиран е и текстът за актуализацията на плащанията, макар и не във вида, в който го искаше КФН. Управляващите предлагат актуализацията да е "с не по-малко от 50% от превишението на реализираната доходност от инвестирането на средствата и техническият лихвен процент, въз основа на който е изчислен размерът на пенсията". Комисията имаше опасения, че това ще позволи дружествата да намаляват пенсии вместо да компенсират загубите от другите 50% от доходността. Сега ГЕРБ допълва, че размерът на пенсията може да се намалява само след изразходване на средствата от специална аналитична сметка. Тя ще се води с остатъка от дохода, с който не е извършена актуализация.

ГЕРБ се поправя и по отношение на наследяването на партидите и съответно плащанията. В първия вариант на промените този въпрос беше уреден твърде бегло и това според КФН създаваше опасност да се накърнят правата на наследниците. Сега изрично се записва, че кръгът от наследници ще е пълният, предвиден в закона за наследството - кодексът за социално осигуряване не признава роднините по съребрена линия за наследници. Това означава, че братя и сестри, както и наследници по завещание ще могат да наследяват парите от втория стълб. Изброено е и как ще се наследяват сумите при различните видове плащания. Ако например човек получава пожизнена пенсия с гарантиран период на изплащане или комбиниран продукт между разсрочена и пожизнена пенсия, наследниците ще получат накуп остатъка от настоящата стойност на разсрочените плащания.

ПРОДУКТИ

Повечето текстове регламентират плащането на пожизнена пенсия - това, както изтъкват дружествата, ще е първият пожизнен продукт у нас, предлаган от частен субект, а този частен субект ще носи пълна отговорност при евентуален дефицит (за разлика от НОИ, чийто дефицит се покрива от държавата). За пенсия обаче ще се класират само хората, които имат достатъчно натрупвания, за да получават поне 45 лв. месечно от втория стълб. 80% от хората нямат такива спестявания - те ще получат парите си разсрочено, като ще могат да избират период между 2 и 10 години, но месечната сума трябва да е между 45 и 300 лв. Ако в партидата има по-малко от три минимални пенсии - 900 лв. към този момент, сумата ще може да се изтегли наведнъж при пенсиониране.

ПРОМОЦИИ

След общественото обсъждане на проекта на работната група в него се появи текст, който позволява на пенсионните дружества да организират и участват в програми за лоялни клиенти съвместно с търговски вериги, финансови институции, оператори на комунални услуги и други лица в полза на пенсионерите и осигурените лица. КФН се възмути от този текст, тъй като той може да подведе хората заради нещо незначително да вземат решение в свой ущърб, но въпреки това управляващите не се отказват от него. Той така или иначе е формалност - и в момента например една от компаниите предлага отстъпка за своите клиенти при зареждане на бензин в определени бензиностанции.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата