Новата, по-либерална разпоредба на МОН за деня след местните избори хвана неподготвени училищата и обърка плановете и учебните програми на доста школа в страната, а и на немалко учители и родители. Доста от тях се оплакваха ту заради това, че децата им няма да учат, а трябва да бъдат в училище, ту че в крайна сметка е взето решение да имат учебни занятия. Допълнително напрежение внесе и преценката на някои учебни заведения да не учат в деня след първия тур на изборите, но пък да проведат редовни часове в деня след втория тур.
В последните години традицията бе понеделникът след избори да е неучебен ден. Тази година за първи път МОН даде възможност на школата сами да преценят какво да правят в този ден - да учат, или пък да изведат децата на екскурзия, да посетят природна забележителност, музей, изложба и т.н. За целта въпросните дни бяха определени за неучебни, но "присъствени", т.е. хем на родителите да бъде спестено търсенето на човек, който да гледа децата им в този ден, хем учениците да бъдат зарадвани с по-приятни занимания. Това обаче обърка доста родители, които предварително очакваха децата да са във ваканция, а част от по-големите училища не успяха да организират навреме занимания и учениците пак останаха по чиновете.
ОРГАНИЗАЦИЯ
Допълнително объркване внесе и преценката на някои училища да променят схемата от първия тур и да учат в деня след втория тур на изборите. Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов обясни, че в училището, на което е директор - 119-о СУ "Акад. М. Арнаудов" в София, на първия тур работата на комисиите е приключила в 3:30 часа през нощта, докато на втория тур това е станало към 21 ч., което е позволило стаите да се върнат в обичайния им вид. Стаматов обаче приветства разпоредбата на МОН, която според него е по-гъвкава и би могла да предостави работещи решения за училищата и в бъдеще - например при грипни и други неочаквани ваканции.