Медия без
политическа реклама

Изборите объркаха програмата на учениците

"Ще учат, или няма да учат?", питаха се около изборите объркани родители.
Илияна Кирилова
"Ще учат, или няма да учат?", питаха се около изборите объркани родители.

Новата, по-либерална разпоредба на МОН за деня след местните избори хвана неподготвени училищата и обърка плановете и учебните програми на доста школа в страната, а и на немалко учители и родители. Доста от тях се оплакваха ту заради това, че децата им няма да учат, а трябва да бъдат в училище, ту че в крайна сметка е взето решение да имат учебни занятия. Допълнително напрежение внесе и преценката на някои учебни заведения да не учат в деня след първия тур на изборите, но пък да проведат редовни часове в деня след втория тур.

В последните години традицията бе понеделникът след избори да е неучебен ден. Тази година за първи път МОН даде възможност на школата сами да преценят какво да правят в този ден - да учат, или пък да изведат децата на екскурзия, да посетят природна забележителност, музей, изложба и т.н. За целта въпросните дни бяха определени за неучебни, но "присъствени", т.е. хем на родителите да бъде спестено търсенето на човек, който да гледа децата им в този ден, хем учениците да бъдат зарадвани с по-приятни занимания. Това обаче обърка доста родители, които предварително очакваха децата да са във ваканция, а част от по-големите училища не успяха да организират навреме занимания и учениците пак останаха по чиновете.

ОРГАНИЗАЦИЯ

Допълнително объркване внесе и преценката на някои училища да променят схемата от първия тур и да учат в деня след втория тур на изборите. Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов обясни, че в училището, на което е директор - 119-о СУ "Акад. М. Арнаудов" в София, на първия тур работата на комисиите е приключила в 3:30 часа през нощта, докато на втория тур това е станало към 21 ч., което е позволило стаите да се върнат в обичайния им вид. Стаматов обаче приветства разпоредбата на МОН, която според него е по-гъвкава и би могла да предостави работещи решения за училищата и в бъдеще - например при грипни и други неочаквани ваканции.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

училища, хаос, объркване

Още по темата