Възлагането на дейности по унищожаване на опасни и болнични отпадъци да става без обществена поръчка – за това настоя министърът на околната среда Емил Димитров пред депутати във вторник.
Искането си той обоснова с това, че от декември 2019 г. у нас са се натрупали пестициди, които били събрани от населените места, опаковани и подготвени за изнасяне и изгаряне в чужбина. Затварянето на границите заради пандемията обаче правело това невъзможно. Отпадъците нямало как да бъдат върнати по местата, откъдето са били събрани, нито да бъдат оставени тук. Изходът бил да бъдат изгорени в България. Същото решение Димитров предвижда и за трупащите се медицински и биологични отпадъци в болниците заради пандемията.
За целта екоминистърът настоява, че трябвало да се направи промяна в Закона за обществените поръчки, така че държавата да използва експедитивно услугите на съществуващите инсинератори. „Това е единствено свързано с онези отпадъци, които вече са по границата и не можем да ги изнесем от България, и отпадъците, които са свързани с коронавируса”, увери Димитров.
Засега не е ясно дали депутатите ще откликнат на инициативата му. От парламентарната здравна комисия поискаха правната комисия да се произнесе дали мярката да не се включи по-скоро в закона за извънредното положение. Колегите им обаче замълчаха.