В Народното събрание днес беше открита изложба, посветена на 25-ата годишнина от приемането на Закона за герб на Република България. Със закона, гласуван на 31 юли 1997 г., е одобрен съвременният държавен герб на страната. На изложбата бяха представени основните моменти в развитието на българската хералдика от Средновековието до наши дни, включително и дългите спорове, водени през 90-те години на миналия век за формата, която трябва да приеме гербът.
Събитието се проведе в Клуба на народния представител. Откри го временният председател на Народното събрание Мирослав Иванов, който накратко описа заслугите на основните действащи лица през 1997 г., включително създателите на герба – Георги Чапкънов и Кирил Гогов. „Разломите бяха чудовищни. Всяка корона, а те са доста в нашия герб, предизвикваше спорове“, спомни си депутатът Любен Дилов, който е един от организаторите на изложбата. Колегата му Петър Николов изтъкна, че тогава са се сблъскали две концепции за герба – едната е залагала на дългата традиция на българската хералдика, която датира от 14 век, а другата е искала да се създаде герб, който да не съдържа цялата тази историческа символика. В крайна сметка, побеждава първата.
Кирил Гогов сподели, че изложбата покрива „една нищожна част“ от историята на българската хералдика. Надеждата му е, че пълната й история ще стане достояние на широката общественост като се публикува неиздадената книга по въпроса на изтъкнатия български хералдик Христо Дерменджиев. Тя е започната през 80-те години, но и до момента очаква издателя си. За това се разчита на дарители и на подкрепата на Народното събрание.