2025-а се очертава да бъде годината на plug-in хибридите, защото те ще играят основна роля в автомобилната индустрия. Причините за това са две: новите екологични стандарти и ценовите войни между марките, в които се включват все повече китайски производителите, търсещи нови възможности.
Някои големи компании, като Toyota, не се притесняват от новите стандарти за вредни емисии, тъй като цялата им моделна гама е електрифицирана. Японците обаче са принудени да влязат в надпревара с останалите марки и това вероятно ще се превърне в тотална война на пазара.
Защо обаче plug-in хибридните автомобили са толкова важни? Тази технология, считана от производителите за ключова за намаляване на емисиите на CO2, може да им помогне да спечелят, но едновременно с това
може да се превърне в пълна катастрофа за някои.
Причината се корени в тяхната употреба, заради която данните им, както за разход на гориво, така и за вредни емисии, не са точни.
Властите в Евросъюза вече бяха принуден да разследват производителите на PHEV, тъй като фирмите извършиха промени, като изчислиха пропорцията на пробега и с електричество, и с двигател с вътрешно горене (ДВГ), но имаше разминаване в числата. Според официалните данни консумацията на електроенергия на plug-in хибридите варира между 70 и 85%, докато реалността е много различна, намалявайки този показател до по-малко от 50%.
Вината не беше в марките, а в огромното мнозинство от собственици, които не презареждат батерията, поради което plug-in хибридите продължаваха да излъчват по-високи CO2 емисии на километър, отколкото би трябвало. За да разреши този проблем Европа пренастрои изчисляването на емисиите на PHEV при нормална употреба, като увеличи коефициента на полезност, тоест процента, който работи на електричество. Производителите пък разшириха електрическия пробег, за да отговорят на новите изисквания.
Това обаче не е единственият проблем, тъй като фирмите са принудени да инсталират по-мощни бордови зарядни устройства, които намаляват времето за зареждане. Така новите PHEV от групата на Volkswagen, например, зареждат с 50 kW. Освен това производителите трябва да отчитат потреблението на електроенергия, така че Европа да може да актуализира своя модел за изчисление въз основа на дела на пробега, в който превозното средство се движи на електричество.
Така се стигна до странна ситуация. От една страна автопроизводителите и властите са наясно, че вредните емисии при PHEV реално са по-високи и тези автомобили замърсяват повече, което означава, че стимулите за покупката им трябва да бъдат премахнати. От друга обаче plug-in хибридите са
единственият начин за намаляване на средните вредни емисии
на цялата гама на даден производител. А без стимули и субсидии за клиентите компаниите ще бъдат принудени да намалят цените на тези модели, за да може да ги продават, което ще удари по печалбите.
Всъщност, PHEV е единственият начин потребителите да се откажат от традиционните ДВГ, тъй като електромобилите все още не се продават толкова добре, колкото се очакваше. Прогнозите бяха, че техният дял през тази година ще достигне 30% от общите продажби, но това изглежда невъзможно, поне за Европа (последните данни за миналата година показват пазарен дял около 15%, който на всичко отгоре намалява).
Това означава, че ако дадена марка в Европа продава 500 000 нови коли на година, тя трябва да има около 170 000 електромобила, което поне на този етап изглежда нереалистично. И така PHEV си остават основното оръжие за намаляване на вредните емисии.
Предстоящата война на пазара е сигурна, защото докато онези, които най-много се нуждаят от намаляване на средните стойности на емисиите на CO2 на километър на всичките си модели, ще започнат да намаляват цените из целия европейски континент. Това ще накара и онези, които не са застрашени от глоби да сторят същото. Сред тях са и китайците, чиито електромобили поскъпват заради митата, но това не важи за PHEV, които са по-евтини от тези на конкурентите. И най-вероятно ще залеят пазара в Европа.