Медия без
политическа реклама

5 наивни заблуди за газовите уредби

Какво трябва да знаете, преди да инсталирате такова устройство

03 Юли 2023
Газовата бутилка заема място за полезен товар в багажното отделение
Газовата бутилка заема място за полезен товар в багажното отделение

Монтирането на газова уредба все още е един от най-предпочитаните начини за намаляване на разходите за гориво. До това прибягват онези, които навъртат по-голям пробег и съответно ще пестят пари, защото цената на пропан-бутана е значително по-ниска от тази на бензина.

Но има митове и заблуди за газовите уредби, в които мнозина вярват. Ето най-разпространените от тях:

 

Мит №1. Работата на газ увеличава живота на двигателя

Всъщност това е само отчасти вярно. За буталната група на двигателя газта е предпочитано гориво, но за изпускателните клапани е обратното. Въпреки това, за дългосрочна работа на двигателя без повреди, е необходима професионална настройка на газовото оборудване и неговата редовна поддръжка.

Най-добре на газ работят двигатели, които имат клапани с хидравлични компенсатори. При липса на такива, настройката на клапаните трябва да се извършва по-често от указаното.

 

Мит №2. С един резервоар с газ се стига по-далеч, отколкото с резервоар бензин

Не е така. Спрямо бензина разходът на газ в литри е малко по-висок. А самият резервоар (газовата бутилка), от съображения за безопасност, се зарежда с 15% по-малко от обема си. Така бутилка с обем 60 л се пълни с до 50 л. Това е зададено в настройките и не бива да се променя.

Предпазната мярка за недопълване на бутилката е защото газът се разширява при нагряване. За да се предотврати образуването на свръхналягане в бутилката, 15% от пространството се оставя свободно.

 

Мит №3. Всяка кола може да се преработи за газ

Ако обичате експериментите, може да инсталирате газова уредба дори на стара корейска или японска кола с трицилиндров двигател. Но ще има ли смисъл? В крайна сметка такъв модел и без това е с малък разход на бензин. Има няколко причини, поради които инсталирането на газова уредба на автомобил може да бъде трудно, нерентабилно или дори невъзможно:

- Компактни автомобили - при тях има малко място за бутилката, разходът на гориво така и така е е малък, и тогава икономията на пари ще е съвсем малка;

- Дизелови автомобили - необходимо е определено количество дизелово гориво за стартиране, от което ефектът върху разхода става незначителен. Има и допълнителни технически трудности при инсталирането на газова уредба на дизелов двигател;

- Комбита, кросоувъри, хечбеци и SUV след инсталиране на газова бутилка ще загубят много полезен обем в багажното отделение;

- Всяка нова кола, на която се инсталира газова уредба остава без гаранцията за двигателя, електрическото оборудване и дори за каросерията. Причината е, че процесът на инсталиране на комплект газово оборудване включва смущения в електрониката, ще са необходими допълнителни отвори в корпуса, а и двигателят ще работи с необичаен вид гориво.

 

Мит № 4. Автомобил с пропан-бутан не се нуждае от бензин

И това не е вярно. Модерните газови уредби осигуряват стартиране на двигателя и загряването му до работна температура с помощта на стандартния вид гориво. Така че преди да минете на газ, помислете дали това ще ви бъде от полза, предвид характеристиките на вашите пътувания. Ако шофирате рядко и на кратки разстояния, тогава няма никакви ползи от промяната. При такъв режим на работа, през зимата половината от живота на двигателя ще премине на бензин.

 

Мит №5. Газовата уредба не се нуждае от поддръжка

Както всяко друго оборудване, газовата уредба се нуждае от редовна поддръжка. Ще трябва да се проверява от техници в сервиз, а филтрите да се сменят на 10 000 км. Пренебрегването на тази препоръка означава проблеми, тъй като двигателят започва да работи по-зле.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата