Медия без
политическа реклама

5 нови технологии, променящи радикално автомобилите

От "умни гуми" до "скачащо окачване" - всички те може да преобърнат индустрията

18 Яну. 2025
Разработките на Goodyear направиха автомобилните гуми умни и модерни
Разработките на Goodyear направиха автомобилните гуми умни и модерни

Съвременните автомобили отдавна са се превърнали в "джаджи на колела". Те могат да четат пътни знаци, да се ориентират в пространството и дори да се справят без шофьор. Но инженерите и програмистите все още имат с какво да ни изненадат.

От момента, в който беше пуснат първият автомобил, до днес, най-популярната форма на транспорт измина дълъг и вълнуващ път - самоходните колесни превозни средства се превърнаха в "умни" машини, които по някакъв начин дават преднина на хората. Електронните асистенти са се научили да паркират автомобили самостоятелно, да ги спират пред препятствия и да им помагат да избягват възможни сблъсъци, самостоятелно да начертават маршрут и да карат колата по него.

Повечето системи влязоха в производство съвсем наскоро, от началото на века, но вече станаха толкова познати, че ги възприемаме като даденост. Изглежда, че няма с какво повече да ни изненадат, но всъщност това не е вярно. Ето само няколко технологии, които могат да издигнат автомобилите до невероятни нива.

 

"Умни" гуми

На пръв поглед този компонент на автомобила е останал почти непроменен от разработването на пневматичната гума. Нека припомним, че първите пневматични гуми от Michelin се появяват на Peugeot L'Eclair през 1895 г. Оттогава съединенията са подобрени, кабелите са модернизирани, размерите са нараснали, тръбите са елиминирани, но като цяло няма големи промени: все още е същата "гумена поничка" с въздух вътре. Вярно, но само на пръв поглед. И не, не говорим за безвъздушни гуми, които все още не са широко разпространени.

Съвременните гуми все още почти не съдържат електроника. Единственото изключение са сензорите за налягане, които са станали нещо обичайно. Автомобилите обаче могат да забележат спад в налягането в гумите и без тях. Например, чрез анализ на разликата в скоростта на колелата по време на шофиране.

Компанията Goodyear реши да направи гумите наистина "умни" и модерни. В сътрудничество с нидерланската TNO, тя разработи и представи технологията SightLine, която позволява на гумите да разпознават типа повърхност, да анализират сцеплението и чрез комуникация с бордовата електроника на автомобила значително подобряват безопасността при шофиране, чрез оптимизиране на настройките за работата на асистентите на водача. Това важи особено за ефективността на аварийното спиране.

В случая сензори, вградени в гумите Goodyear, уведомяват електрониката на автомобила за коефициента на сцепление с пътя и помагат за част от секундата да се настроят алгоритмите на електронните асистенти - за да реагират навреме при препятствие или загуба на контрол от водача. Тези гуми са създадени за трудни пътни условия, тъй като AEB системите са калибрирани с помощта на средни данни с фокус върху инциденти върху сухи пътни настилки.

Между другото, Goodyear не е единствената компания, която прави разработки в тази посока. Pirelli също оборудва гумите си със сензори и ги свързва с електрониката на автомобила. Технологията вече намери приложение в хиперавтомобила Pagani Utopia. Това означава, че масовата употреба не е далеч.

 

Екрани с електронно мастило

Всички съвременни автомобили имат поне няколко огромни сензорни екрана в кабината и донякъде напомнят на склад за електронно оборудване. Дори контролите за огледала, отопление и климатичен контрол на новите "китайски" автомобили са разположени там - в дълбините на екраните, проводниците и микросхемите. Така колата изглежда по-богато оборудвана и по-скъпа. Но цялото това "богатство" не е енергийно ефективно.

Екраните и чиповете трябва да се захранват директно от батерия или индиректно, чрез изгаряне на изкопаеми горива, въртене на генератор и генериране на електричество. В дългосрочен план това е допълнителен разход. В същото време милиарди нюанси в интериора на автомобила не са особено необходими. Всеки шофьор от старата школа ще потвърди, че е много по-лесно да се прочете наистина важна информация от таблото или друг дисплей, ако екранът е монохромен.

В Continental изглежда са съгласни с това твърдение. На изложението за потребителска електроника CES в Лас Вегас компанията представи монохромния екран на медийната система E-Ink Prism, който комбинира най-висока енергийна ефективност с широки възможности за персонализиране. Не е необходимо да се използват такива екрани за показване на информация; те може да станат част от декора.

Екранът E-Ink Prism използва същата технология, като например електронните книги. Дисплеят не изисква подсветка и формира изображение с помощта на отразена светлина. Електричество се изразходва, само когато се формира изображението на екрана - при превключване на състояния. Принципът на работа е прост. Всеки пиксел е микрокапсула с течни и твърди пигменти със собствен заряд.

Под въздействието на електромагнитно поле частиците или блокират, или отразяват падащата светлина и по този начин образуват изображение. Картината е много стилна и минималистична, така че технологията със сигурност ще намери търсене както сред производителите на автомобили, така и сред изтънчените купувачи.

 

Head-up дисплей с добавена реалност

Проекционният (Head-up) дисплей на компанията Harman's, наречен Ready Vision, с добавена реалност беше представен на предишното изложение CES. Всъщност разработката на дъщерно дружество на Samsung служи за същата цел като дисплеите с мастило - тя е предназначена да намали броя на физическите екрани на централния панел и таблото на автомобила.

В случая с тази разработка това е голям проекционен дисплей, под формата на полупрозрачен безрамков пластмасов лист пред очите на водача. Екранът показва точно съдържанието с необходимото ниво на визуална детайлност, което шофьорът изисква. Интерактивното предно стъкло улеснява навигацията и повишава безопасността при пътуване. Чрез взаимодействие със сензорите на автомобила, допълнителни визуални ефекти се показват директно в зрителното поле на водача.

Например, това може да са  навигационни знаци, неочаквани препятствия по пътя, имена на улици и къщи. Системата използва машинно обучение, което позволява подобрено разпознаване на обекти и оптимизиран изход на информация: тя се визуализира в най-удобната за четене и разбиране форма.

Много други компании също разработват подобни решения. Например стартиращата компания WayRay също разработва нови поколения прожекционни дисплеи, които могат да взаимодействат с външния свят с помощта на камери и GPS.

 

"Скачащо" окачване

Автомобилите и лодките са кръстосани отдавна и от известно време колите са се научили не само да карат, но и да летят. Но преди превозните средства не можеха просто да скочат по команда. Всичко се промени, благодарение на инженерите от BYD Corporation. Създаденият от китайската фирма суперавтомобил може не само да се състезава по гладък асфалт, но и... да прескача препятствия. Например ров или полицейски шипове.

Хидропневматичното окачване Disus X на суперавтомобила BYD U9 позволява на колата да скача, да се движи на три колела и дори да танцува. Ако всички автомобили разполагаха с тази технология, работниците, отговарящи за пътищата, щяха напълно да спрат да кърпят дупки: колите щяха да се справят с тях сами и да ги прескачат, ако поискат. Възможността за скачане се предоставя от производителя при редица условия: батерията е заредена до 25% или повече и всички в колата са закопчани с колани.

В момента този режим работи само при скорости от 30 до 80 км/ч. При движение първо предният, а след това и задният мост подскачат, благодарение на което спортният автомобил лети във въздуха до 6 метра, без да докосва земята. Между другото, моделът BYD U9 вече е в серийно производство и се продава на цена от $230 000. Той ускорява от 0 до 100 км/ч за 2,36 сек, като се задвижва от четири електрически мотора с обща мощност 1287 к.с. Декларираният въртящ момент е 1680 Nm.

 

Изключително бързо зареждане на батерията

През 2025 г. малко хора се съмняват, че бъдещето не е на двигателите с вътрешно горене, а на електрическите автомобили. Но колко бързо ще настъпи това бъдеще зависи до голяма степен от броя на зарядните станции и ефективността на използваните батерии. В края на краищата, не толкова обхватът на автономното пътуване спира развитието на електрическия транспорт, а скоростта на попълване на енергия.

Моментът, когато времето, необходимо за зареждане на автомобил, работещ с въглеводороди и електричество, се изравни, ще може да се нарече окончателната победа на електромобилите. Зареждането на всяка кола, която работи с бензин или дизел, отнема няколко минути: собственикът на колата трябва да отвори люка на резервоара за гориво, да постави дюзата в гърловината, да дръпне спусъка, да изчака горивото да напълни резервоара. При електрическата кола разходите за време и труд са абсолютно идентични. Но времето, необходимо за пълнене на резервоара за газ и зареждане на батерията, все още се различава значително. Но само засега.

През 2024 г. водещият доставчик на батерии CATL се обедини с General Motors, за да представи най-бързо зареждащата се батерия за електрически превозни средства. Литиево-железно-фосфатната батерия се зарежда само за 10 минути, а пет минути са достатъчни, за да задвижат автомобила за 200 км. Батерии тип 6C ще се използват в бъдещите коли на GM. Инженерите и химиците обаче определено няма да останат на кота "10 минути". Възможността за нов пробив се свързва с твърдите дискове.

Експерти от Китайския университет за наука и технологии вече успяха да внедрят метод за електрокатализа в твърдо състояние в литиево-йонни батерии, което им позволи да бъдат заредени с 80% за 9 минути. Досега най-бърз  отношение на зареждането е хиперавтомобилът Lotus Emeya: той се зарежда от 10 до 80% за 14 минути. За сравнение: Porsche Taycan и Xpeng G9 го правят за 16 минути.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата