Германският производител Audi винаги е бил известен с луксозните си седани и комбита. Едно от тях е A4, което през годините се утвърди като еталон в класа си, борейки се с два много сериозни конкурента - BMW 3-Series и Mercedes-Benz C-Class. Голямата германска тройка от години води сериозна битка помежду си с променлив успех.
В последно време Audi направи някои промени в гамата, една от които беше решението за въвеждане на нечетни цифри за моделите си с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) и четни за електромобилите.
A4, след изтичането на жизнения му цикъл, трябваше да се превърне в електрически модел. Междувременно обаче в гамата се появиха коли като A5 и A7, като първата представляваше всъщност версии купе и кабриолет на A4. Всичко това доведе до известно объркване, което се засили още повече в края на 2024 г. Показано беше третото поколение на A5, което си беше седан, а купето и кабриолета отпаднаха от гамата. Но в нея остана седанът A4 и това повдигна въпроса "Защо Audi предлага два почти еднакви автомобила?"
В крайна сметка проблемът беше разрешен: A4 ще се произвежда до края на тази година заедно с A5, след което ще бъде пратен в историята (евентуално може да се завърне като електрически модел). А A5 ще остане основният играч на Audi в сегмента. Подобно на двата основните конкуренти моделът от Инголщад се предлага и като комби (Avant), а едно от основните му оръжия е богатата база от задвижващи агрегати.
Новите Audi A5 и A5 Avant са пораснали с 67 мм спрямо седана и комбито A4, като разстоянието между двете оси е увеличено с 80 мм до 2900 мм. Промените в дизайна карат двете коли да изглеждат още по-големи, а предната им част се характеризира с класическата еднорамкова решетка Singelframe - по-плоска и по-широка, точно като фаровете.
Предните светлини са по-скоро класически, но задните имат напълно различен външен вид - със светлинен подпис, който минава през цялата опашка. При по-богатите версии се минава на OLED-светлини, които предлагат различни анимации - дори по време на шофиране, за сигнализиране на опасност например.
Сред впечатляващите детайли са специални дръжки, изравнени с вратите, нови алуминиеви джанти с размери между 17 и 20 цола, както и ауспуси на изпускателната система.
Големите промени са в интериора, където основна роля играят извит OLED дисплей с 11.9-инчови цифрови инструменти и 14.5-инчов екран на информационно-развлекателната система. Той е комбиниран с допълнителен 10.9-инчов дисплей за пътника отпред, взет от Q6 e-tron.
За първи път за модела се предлагат
електрическо управление от волана, голям стъклен покрив с електрическо затъмняване и 3D звукова система Bang & Olufsen с високоговорители в подглавниците на водача и пътника до него. Това позволява на пътника отпред да слуша поточно съдържание, докато водачът може да продължи да се фокусира върху навигационните съобщения.
Head-up дисплеят има 85% по-голям екран от своя предшественик и вече може да се управлява и от волана. Освен това новият гласов асистент Audi Assistant интегрира ChatGPT, за да отговаря на въпросите и заявките на пътниците.
От гледна точка на пространството, по-дългото междуосие спрямо старото Audi A4 играе в полза на пътниците отзад, които имат повече сантиметри за главата и краката. За сметка на това
обемът на багажника на комбито остава под очакваното
и варира от 476 до 1424 литра (при седана е 445-1299 л). Няма двойно дъно за увеличаване на пространството за съхранение. Там е 48-волтовата батерия на новите модули MHEV Plus.
Новият Audi A5 получава богата гама от задвижващи агрегати. Най-ниският е версията 2.0 TSI с мощност 150 к.с., която е единствена без електрификация. Следват 2.0 TSI (204 к.с.), 2.0 TDI (204 к.с.) и новият 3.0 V6 TFSI с 367 к.с., които са съчетани с 48-волтова литиево-желязна фосфатна батерия с мощност 1.8 kWh (система MHEV Plus). Тя е задвижвана от стартер генератор с ремък и нов трансмисионен генератор, разположен директно на изходящия вал на трансмисията. Скоростната кутия е 7-степенна с двоен съединител.
Семейството получава и версии със задвижване e-hybrid quattro от ново поколение - с по-голяма батерия и стратегия за управление, фокусирана върху ефективността. Автомобилите имат система за рекуперация с мощност 88 кВт, която може да работи в напълно автоматичен режим въз основа на навигационни данни.
И двете верси са оборудвани с 2.0 TFSI бензинов 4-цилиндров двигател с турбокомпресор, произвеждащ 252 к.с., подпомаган от електромотор, вграден в корпуса на 7-степенната роботизирана трансмисия S tronic. Комбинираната мощност на по-слабата версия е 299 к.с. (максимален въртящ момент от 450 Nm, а на по-мощната - 367 к.с. (500 Nm). Ускорението от 0 до 100 км/ч отнема съответно 5,1 и 5,9 сек, а максималната скорост е 250 км/ч.
Plug-in хибридите от ново поколение използват по-компактен и лек импулсен инвертор, както и нова високоволтова батерия, чийто капацитет е увеличен с 45% до номиналните 25,9 kWh (налични са 20,7 kWh). Неговите призматични клетки са опаковани директно в блок, което позволява повишена енергийна плътност и леко спестяване на тегло. От трифазна мрежа (11 kW) батерията се зарежда напълно за два часа и половина.
Задвижващата система има два режима на работа: напълно електрически и хибриден. При първия автомобилът се движи само на ток (до 110 км), а при втория електрониката търси оптималния баланс между двата източника на енергия. Системата за рекуперация използва картографски данни - това е информация за стръмността на спусканията и изкачванията, радиусите на завоите и ограниченията на скоростта.
Базовото оборудване на A5 e-hybrid quattro включва безжично зареждане и тризонов автоматичен климатроник. По-високите нива разполагат и с LED оптика от Audi S5, спортно окачване, седалки с подобрена странична опора и червени спирачни апарати. Освен това се предлагат няколко опционални пакета, които включват най-популярното оборудване като камера за задно виждане и асистент за паркиране.