Ако искаш да започнеш работа на 18-годишна възраст с увереност, че можеш да изкараш 45 или 50 години, преди да се отправиш към щастливо и комфортно пенсиониране, работата в германската автомобилна индустрия винаги е изглеждала много привлекателно решение. В крайна сметка хората харесват германските коли и те са много търсени на пазара.
Ново проучване обаче показва, че този начин на мислене е остарял. Нещо повече - стотици хиляди работници може да останат безработни само за едно десетилетие, като голяма част от вината за това носят електромобилите.
Проучването на агенцията Prognos излиза в момент, в който Volkswagen поиска от работниците да намалят заплатите си с 10%, за да запазят собствените си работни места. Това обаче само ще отложи неизбежното, категорични са авторите на изследването, според които преминаването към електрификация ще намали броя на работниците в германския автомобилен сектор със 186 000 през 2035 г. спрямо нивата от 2019 г.
Намаляването на броя на служителите се дължи основно (но не и изцяло) на системите за задвижване на електрическите автомобили, изискващи по-малко компоненти от техните предшественици с двигатели с вътрешно горене. А това означава, че както служителите на производителите на автомобили, така и тези, работещи в индустрията на доставчиците, рискуват да загубят своите позиции.
Работните места, свързани със заваряването и обработката на метали, както и бизнес управлението и администрацията, също ще намалеят, се посочва в проучването, но в същото време производителите на автомобили ще трябва да наемат повече хора, работещи в ИТ-сектора, в електротехниката и също (може би изненадващо) в машинното инженерство. Като цяло обаче повече работни места ще бъдат загубени, отколкото създадени, така че изложените на риск работници би било разумно да се преквалифицират. Въпреки това през 2035 г. няма да има позиция за всички, които в момента работят в автомобилната индустрия.
Изследването на Prognos показва още, че преходът в състава на работните места в германските автомобилни производители е в ход през последните няколко години, но ще набере скорост през следващите 10. А най-ясното доказателство за промяната е именно Volkswagen, чието ръководство, както стана ясно, поиска от служителите си да намалят заплатите. Освен това най-големият производител в Европа е на път да затвори три фабрики, след като никога досега не е затварял завод в цялата си история. Всъщност само преди няколко дни беше съобщено, че Audi ще затвори своя завод в Брюксел, където се произвежда Q8 e-tron, през февруари 2025 г.
Шефовете на Volkswagen твърдят, че трябва да се предприемат радикални стъпки, за да се помогне на компанията да премине през някои трудни времена. И работниците трябва да са готови да направят някои жертви в краткосрочен план, ако искат да имат някаква надежда да запазят работните си места в дългосрочен план.
"Спешно се нуждаем от намаляване на разходите за труд, за да запазим нашата конкурентоспособност. Това изисква принос от работната сила", категоричен е Арне Майсвинкел, шеф на "Човешки ресурси" на марката Volkswagen, която се бори с перфектната буря от нарастващи разходи, по-бавно от очакваното навлизане на своите електромобили в Европа и САЩ и намаляващ пазарен дял в Китай.