Медия без
политическа реклама

BMW промени ударно своя кросоувър №1

Продажбите на новия X3 започват в края на годината

27 Юни 2024
BMW

Кросоувърът X3 е ключов модел за BMW. Миналата година той се оказа най-успешният автомобил на марката, след като бяха продадени над 350 000 броя по целия свят. И то въпреки сериозната му възраст - колата от изходящото поколение беше представена през 2017 г. А общо за 20 години са продадени над 3,5 млн. бройки от вече три поколения. Сега вече има продължител на гамата Х3.

 

Нов стил

По отношение на дизайна, новият продукт с индекс G45 няма нищо общо със своите предшественици - всичко е в съответствие с новия стил на BMW. Освен това се оказа още по-противоречив от други модели на марката, което се дължи на големите „ноздри“ с комбинация от вертикални и диагонални ламели (както при BMW 1-Series), сякаш разтопени странични стени без ясна форма, наклонени фарове с L-образни светлини, вдлъбнати дръжки на вратите и тесни задни светлини с Т-образна графика. От настоящите модели на BMW този е най-близо до новата „петица“ (G60) и кросоувъра X1. А версията M лесно се разпознава по втората двойка „ноздри“ в бронята - долният въздухозаборник е разделен на две с вертикален мост.

В BMW са свършили много работа по аеродинамиката - коефициентът на челно съпротивление Сх е намален до 0,27. За тази цел долната част е покрита с повече щитове (закриващи по-голямата част от изпускателната система), добавени са дефлектори под задното окачване, използвани са колела AirPerformance с опростен дизайн и са поставени дефлектори на задните колони, както и по-плътни ламели в решетката на радиатора. Версията X3 M50 xDrive също използва AirCurtain канали в ъглите на предната броня.

 

Стара платформа

От техническа гледна точка, четвъртото поколение е сериозно променено спрямо предишния модел от 2017 г., и това си личи по габаритите. Междуосието е почти същото - 2865 мм (+1 мм), но дължината е нараснала до 4755 мм (+34 мм), а широчината достига 1920 мм (+29 мм). В същото време височината е леко намаляла - 1660 мм (-25 мм).

В основата е досега използваната платформа CLAR с надлъжно монтиран двигател и основно задвижване на задните колела. От BMW съобщават за нова конструкция на окачването - с модифицирана кинематика, но като цяло схемата си същата: предната част използва MacPherson подпори с два лоста на колело, а задната част - дизайн с пет звена.

 

Спортен характер

От BMW твърдят, че новото поколение X3 е най-спортното в историята на модела. Това се дължи на модифицирана кинематика на окачването с увеличена следа (+16 мм отпред и +45 мм отзад), по-твърди закрепвания на рамената на предното окачване, „къса” релса, твърди стабилизиращи подпори и техните опори, както и редица промени по еластокинематиката на окачването. А също така и подсилена каросерия, с цял комплект подпори отпред и отзад. Стабилността на права линия се улеснява от 19% увеличение на широчината на предните колела. С всичко това те обещават подобрено ниво на комфорт.

Досега моделът нямаше въздушно окачване, това се запазва и при новото поколение. В допълнение към стандартното шаси можете да бъде поръчан „М пакет“ с по-твърди пружини и амортисьори и по-дебели стабилизатори - или да се избере адаптивно окачване с електронно управление. Топ версията на X3 M50 xDrive се предлага стандартно със спортно окачване, но по желание можете да се избере адаптивно M окачване. Има още няколко важни разлики между M версията - променлива кормилна рейка и активен M диференциал на задната ос.

 

Хибридно задвижване

Силовите агрегати остават фундаментално същите - двигатели от модулното семейство B48/B58 (бензин) и B47 (дизел). Но наборът от модификации е радикално намален. Преди X3 се предлагаше с шест бензинови и пет дизелови двигателя, плюс акумулаторен хибрид - общо дванадесет опции за задвижване.

Сега остават само четири варианта - два бензинови (2,0-литров с 4 цилиндъра и 3,0-литров с 6 цилиндъра), един 4-цилиндров дизел с две турбини и акумулаторен хибрид. През лятото на 2025 г. към тях ще се присъедини мощен 6-цилиндров дизелов двигател. Тогава вероятно ще се появи флагманската версия на X3 M.

В същото време BMW тихомълком се отърва от първоначалните версии на X3 със задно задвижване и ръчна скоростна кутия, като отсега нататък всички автомобили са само със задвижване на четирите колела с 8-степенна автоматична трансмисия ZF.

Двата бензинови двигателя са сериозно преработени, като е внедрен икономичен цикъл на Милър, преразгледана са формата на горивната камера и всмукателните канали, оптимизирана е системата за впръскване и запалване и е променено времето на управление на клапаните. В допълнение са въведени превключваеми тласкачи на изпускателните клапани и eVANOS фазови превключватели с електрически задвижващ механизъм. А 6-цилиндровата М версия получи нов, по-издръжлив колянов вал и бутала с маслени канали за охлаждане.

Най-мощната версия е X3 M50 xDrive, която заменя X3 M40i xDrive. Мощността на бензиновия трилитров „шестак“ е увеличина от 360 на 381 конски сили, плюс още 18 к.с. от електромотора, вграден в трансмисията. Този кросоувър ускорява до 100 км/ч за 4,6 секунди (-0,2 сек), а скоростта му е електронно ограничена на 250 км/ч.

Двулитровият турбомотор вече развива 190 к.с., а заедно с хибридната добавка, мощността на задвижващата система е увеличена до 208 к.с. (181 к.с. преди). Ускорението до 100 км/ч отнема 7,8 секунди, а разходът на гориво е 6,9–7,6 л/100 км.

Дизелът също е модернизиран - подобрени са турбокомпресорът, системата за впръскване Common Rail и системата за рециркулация на отработените газове EGR. Сега той има мощност 197 к.с. (+7 к.с.), а още 11 к.с. се добавят от 48-волтов стартер-генератор (монтиран е отпред и задвижва коляновия вал чрез ремък). Ускорението до 100 км/ч е 7,7 секунди. Разходът на гориво е 5,8–6,5 л/100 км.

Презареждаемият хибрид е сериозно преработен. Двулитровият турбо двигател е станал само малко по-мощен (190 к.с., при 184 преди), но мощността на електромотора, вграден в трансмисията, е почти удвоена - от 109 на 184 к.с. Вярно е, че общата максимална мощност на хибридната система остава почти непроменена - 299 к.с. (+7 к.с.). Ускорението до 100 км/ч отнема 6,2 секунди.

В допълнение, капацитетът на тяговата батерия е значително увеличен - от 12 на 19,7 кВт/ч, което направи възможно увеличаването на електрическия пробег до 81–90 км. Батериите са разположени под задната седалка, измествайки резервоара за гориво в багажника - поради това хибридът има 110 литра по-малко товарно пространство (460 л срещу 570 при конвенционалните автомобили). Средният разход на гориво по стандарта WLTP със заредена батерия е 0,9–1,1 л/100 км, а с разредена батерия – 7,2–7,9 л/100 км.

 

Електронни помощници

На борда има преден радар за далечни разстояния с обхват 300 метра, два радара за къси разстояния в ъглите на предната броня, камера под предното стъкло за разпознаване на обекти и два задни радара. И въпреки че наборът от сензори не се е променил, самите електронни асистенти са направили голяма крачка напред.

Новият X3 се предлага с адаптивен круз контрол с разпознаване на светофари, система за поддържане на лентата и за автоматична смяна на лентата. А подсистемата за избягване на сблъсък вече разпознава не само пешеходци и велосипедисти, но и скутери и мотоциклетисти (от BMW казват, че са надхвърлили значително изискванията на NCAP 2023). Интересното е, че хибридното задвижване вече взема предвид навигационните данни за наклони и завои за по-ефективно използване на регенеративното спиране.

Предлаганият като опция пакет Parking Assistant Professional е усъвършенстван асистент за паркиране, който може да се фокусира върху маркировките и бордюрите (а не само върху околните автомобили), както и да запомни до десет маневри наведнъж.

 

Развлечения на борда

В изцяло променения интериор първото, което привлича вниманието, са светлинните „крила“ на тапицериите на вратите - контурно осветление, рамкиращо страничните въздуховоди и сензорни контроли. На практика няма физически бутони - сензорите са навсякъде: например вградени в LED лентата BMW InteractionBar в центъра на предния панел. И само на спиците на волана можете да се намерят тактилни клавиши (и дори барабан за регулиране на звука на централния тунел). Вече познатият незаключващ лост за избор на трансмисия е заменен с малък спусък.

Воланът е заимстван от автомобилите от петата серия - неочаквано за BMW е двуспицов и с неправилна многоъгълна форма. Но купувачите на флагманската версия M ще получат обичайния кръгъл волан с три спици (макар и изрязан в долната част).

Базово BMW X3 е оборудван със спортни седалки, тапицирани с изкуствена кожа, които са електрически регулируеми и отопляеми. Срещу допълнително заплащане интериорът може да се облицова с кожа Veganza или Merino, да се покрият предният панел и горната част на вратите с висококачествени рециклирани материали.

Сред наличния софтуер, като част от пакета BMW Digital Premium, са онлайн навигация, различни стрийминг приложения (например Spotify), достъп до медийната платформа DTS AutoStage Video Service (разбира се, може се използва само на паркинг), софтуер за онлайн плащане по паркинги и дори цял набор от игри на платформата AirConsole. И например в Германия ще бъдат налични приложения за новинарската услуга Tagesschau и популярната видео услуга JOYN.

 

Пазарни перспективи

Автомобилите от ново поколение първо ще бъдат пуснати в продажба в САЩ и Европа: по план това ще стане през четвъртото тримесечие на тази година. 

Вече са известни и цените на модела за България. X3 xDrive20i започва от 110 100 лв. (с ДДС), X3 xDrive20d - от 113 500 лв., X3 xDrive 30e - от 121 400 лв., а X3 xDrive M50 - от 156 500 лв.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили, BMW

Още по темата