Очакваното забавяне в продажбите на електрически превозни средства (EV) бе потвърдено от търговските резултати на лидерите в сегмента Tesla и BYD. И това повдигна въпроси да бъдещето на едва започващата (уж) революция на автомобилите с нулеви вредни емисии.
Неотдавна Tesla отбеляза крайъгълен камък в своята история - 6-милионния електромобил, при това пуснат в продажба само шест месеца след слизането от конвейера на 5-милионния. Но след аплодисментите изникна и въпросът може ли компанията да издържи темпото. Отговорът дойде само няколко дни по-късно, когато Tesla
първия си спад на продажбите през последните 4 години.
За първото тримесечие на 2024 г. доставките са "само" 386 810 броя, или спад с 20,2% спрямо предходното тримесечие и минус 8,5% на годишна база. Същевременно през същия период компанията произвела много повече превозни средства - 433 371. Така тя има много запаси по целия свят, т.е. клиентите на различни пазари може да получат страхотни оферти с намаления на цените през следващия период.
Като цяло обаче положението не е розово. През последната година и няколко месеца станахме свидетели на началото на забавяне на пазара на EV, предизвикано от нарастващите застрахователни котировки, бавното внедряване на допълнителна инфраструктура за зареждане и от факта, че макар да има много повече нови модели, нито един от тях не е на достъпна цена. Освен това напрежението около доставките на петрол намаля и енергийната криза изглежда останала в миналото. Докато инфлацията все още хапе, проучванията показват, че електромобилите губят стойност, сякаш някой ги праща в канализацията и пуска водата след тях.
Другият основен играч в сегмента - китайската BYD, загуби короната си на най-голям производител на електромобили на планетата, тъй като достави малко над 300 000 броя през първото тримесечие на годината. Това се дължи на огромния спад на продажбите през февруари. Така притесненията, че китайските компании ще "убият" с новите си електромобили традиционните автопроизводители изведнъж започнаха да намаляват. А може и да се изпарят напълно, ако пазарът на ЕV продължи да забавя темпа си.
Това, разбира се, не означава, че електрическите возила са бита карта. В Норвегия, например, те печелят убедително борбата, като общият им брой по пътищата на страната вече надхвърля този на бензиновите автомобили. Очаквания са, че до 2029 г. електрическите коли ще бъдат повече и от дизеловите. И в това има логика, защото Норвегия е единствената държава в света, която ще забрани продажбата на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) още през 2025 г.
Освен това
EV разполагат и с други силни оръжия.
Технологичният гигант Xiaomi, например, опитва да приложи същата успешна стратегия в автомобилния бизнес, както направи преди години при смартфоните, показвайки, че можете да се направи същото, но с много по-малко пари. Сега китайците пробват да "убият" Tesla Model S и Porsche Taycan с първия си EV - пълноразмерния седан SU7, който се продава в Китай на около половината от цената на Porsche Taycan.
Впрочем, забавянето на пазара беше обяснено и от самия Илон Мъск. Според него причините за спада в продажбите на Tesla са свързани с преоборудването на завода във Фриймонт (там трябва да започне производство на модернизирания Model 3), с проблеми с доставките, свързани с последния световен конфликт и с внезапното спиране на завода в Берлин. Това обаче не отчита несъответствието между производството на Tesla и продажбите. BYD пък не предостави никаква обосновка за своя спад през първите 3 месеца на 2024 г. спрямо последното тримесечие на 2023 г., когато продаде повече возила от Tesla.
И тъй като BYD и Tesla са не просто най-големите производители, но са и от различни пазари е разбираемо възприятието, че те показват световните, а не местни тенденции. Затова и следващите месеци ще бъдат интересни, защото трябва да демонстрират дали забавянето е временно, или може да се говори за край на електрическата революция.
Самите производители вече възприеха електрификацията като нов нов начин на живот и връщането към старите реалности ще бъде огромен удар за тях. И тази опасност ще ги принуди да започнат да продават електромобили на по-ниски цени, за да са сигурни, че изобщо ще ги пласират. А постепенно пазарът ще започне да се настройва спрямо това.
Същевременно производители, като Toyota, потриват ръце заради пророческото си нежелание да заложат само на електромобили - те печелят и увеличаващите се продажби на хибридите на марката са доказателство за това. Всъщност, при покупка на нов автомобил, клиентите основно искат безпроблемно изживяване, а зареждащите се хибриди (PHEV) предлагат именно това, като обединяват най-доброто от двата свята - автомобили с ДВГ и електромобили.