Медия без
политическа реклама

ЕС е виновен да няма вече евтини коли

Регулациите за вредни емисии оскъпиха автомобилите почти два пъти

21 Окт. 2024
Dacia поскъпна значително заради регулациите на Европейския съюз
Dacia поскъпна значително заради регулациите на Европейския съюз

Цените на новите автомобили растат непрекъснато. Вината за това до голяма степен е на Европейския съюз, чийто нови разпоредби пречат на намирането на евтини превозни средства, поставяйки сериозна икономическа бариера пред много семейства.

Ако търсите нова кола, вероятно вече сте наясно, че тя е скъпа. Огромният ръст на цените на автомобилите е очевиден, като дори най-базовите модели изглеждат недостъпни за мнозина. Евтините возила просто изчезнаха от салоните на производителите и няма шанс да се завърнат.

Преди не толкова много години имаше ясни оферти за нови автомобили, които отговаряха на едно важно условие - да са достъпни. Хората, които търсят кола без излишни електронни джаджи и добавки, но в същото време функционална и надеждна, можеше да намерят опции на разумна цена. Днес това е драстично променено.

Има няколко причини зад тази тенденция, но основно тя се дължи на Евросъюза и на неговите строги екологични и технологични регулации, които напълно преобразиха автомобилния пейзаж - както за добро, така и за лошо.

Очевидната причина са вредните емисии на CO₂. Екологичните политики на ЕС, насочени към намаляване на замърсяването и към насърчаване на по-чист и по-устойчив транспорт, имат за цел да направят планетата по-добро място за живеене. Тези разпоредби може да са положителна стъпка към по-добро бъдеще, но от тях има пряко последствие, което не винаги се споменава - цените на автомобилите се увеличиха значително.

И ако преди беше възможно да се купи кола с прост и надежден двигател на разумна цена, днес този тип превозни средства практически са изчезнали. За да отговарят на европейските разпоредби, дори най-елементарните автомобили поскъпват, тъй като по принуда трябва да им бъдат добавени техническа сложност и технологични иновации.

Съгласно новата регулаторна схема с все по-строги ограничения на емисиите на CO₂, производителите трябваше да преработят своите двигатели с вътрешно горене (ДВГ), като им добавят технологии като филтри за твърди частици или сложни системи за електрификация. В други случаи те директно изхвърлят ДВГ, преминавайки към използване на 100% електрическа система за задвижване. Това оскъпява произвоството и се отразява на цените, плащани от потребителите.

Един от най-противоречивите механизми е налагането на глоби на компаниите, които превишават установените лимити за емисии на CO₂. Тази мярка на ЕС се стреми да насърчи производителите да разработват по-чисти технологии. Суровата действителност обаче показва, че разходите за тези милиони долари санкции се прехвърлят директно върху потребителя. И така, освен производителя, се наказва и потребителят.

Автомобилните компании откровено признават, че нямат друг избор, освен да продават по-малко модели с конвенционални горива. Така обаче губят пари и са принудени да повишат цените им, за да компенсират глобите от техните продажби. 

Пример за случващото се е Dacia Sandero, лидер на пазара в Европа тази година. Румънският модел винаги е бил считан за сравнително достъпен. Сега обаче цената му започна от около 14 000 евро (близо 28 000 лева), а само преди 5 години базовата Sandero струваше 17 000 лв.

Това е сериозно увеличение, като то се отнася и за редица други „евтини“ модели, предлагани на пазара. Kia Picanto и FIAT Panda имаха версии за около 16 000-17 000 лв., преди стандартите за вредни емисии да бъдат затегнати, а днес струват около 30 000 лв. в базовите си версии. Това е почти двойно увеличение само за 5 години, а догодина предстои ново, тъй като ще влязат в сила на нови стандарти за вредни емисии, което ще доведе до нови глоби за производителите.

Проблемът с емисиите не засяга електрическите превозни средства и затова е логично да се мисли, че може да се намерят достъпни такива автомобили. Но не, защото европейските производители все още са в процес на трансформация. А той означава допълнителни разходи, което отваря вратите за големия конкурент - Китай.

Именно масовото нахлуване на китайски електромобили подкладе надежда да видим евтини "електрички". ЕС обаче бързо предприе действия, за да предотврати това, като наложи тарифи, които значително повишават цената. Да, така се защитава европейската автомобилна индустрия, но на практика се ощетява европейският потребител.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили