Медия без
политическа реклама

Европейската автоиндустрия я очаква още по-тежка година

След трудната 2024 сега за производителите се задава почти "перфектна буря"

09 Дек. 2024
Все повече се увеличава рискът от затваряне на поточни линии в Европа
Все повече се увеличава рискът от затваряне на поточни линии в Европа

Автомобилният сектор в Европа претърпя стагнация в продажбите през 2024 г. Това бе сложна година, която може да бъде предвестник на една още по-трудна 2025-а, смятат анализатори от индустрията и посочват няколко причини.

Задълбоченият анализ на финансовата 2024 г. показва, че тя беше белязана от експанзията на китайските марки и налагането на мита върху износа на техните електромобили. Стигна се до сериозно забавяне на ръста на продажбите, което засегна не само електромобилите, но и пазара като цяло.

Към всичко това се добавя един много важен фактор за големите производители - че губят позициите си Китай, който някога един от най-важните им пазари, така че печалбите им са силно засегнати. Там те вече са изместени от местните фирми, чийто брой се увеличава непрекъснато.

Големите германски марки, както и консорциумът Stellantis, включващ компании от Франция, Италия и Германия, вече са изправени пред големи предизвикателства, които обещават догодина да направят положението им още по-сложно. А това вещае големи трудности в автомобилния сектор в Европа през 2025 г.

 

Европейската автоиндустрия е преконфигурирана

Последните общи данни за продажбите в Европа засега - тези за октомври, показват, че са достигнати 1 040 390 единици регистрирани автомобили, което е с 0,1% по-малко в сравнение с предходната година. Общо за първите десет месеца на годината секторът се е повишил с едва 1,1%.

Стагнацията е особено забележима при продажбите на електромобили, но секторът като цяло не се отприщва. И това се случва след края на пандемията, която доведе до срив на пазара заради липса на  полупроводници. А това удължи сериозно времето за чакане за доставка на нови автомобили.

Сега, когато няма толкова голямо търсене, има свръхпроизводство и излишен капацитет, които, добавени към други фактори, принуждават много големи производители да направят дълбоки структурни промени и големи съкращения.

 

Ключовата дума за 2025 г. е "съкращения"

Вероятно тези, които ще страдат най-много през този период, са компаниите във VW Group, която прави масови съкращения в германските си фабрики. Stellantis също не е в много по-добра ситуация и предишният ѝ изпълнителен директор Карлос Таварес напусна през задния вход само преди няколко дни.

Предвестник на това, което може да очаква евопейската автомобилната индустрия през следващата година, са индикациите за възможна търговска война със САЩ, когато Доналд Тръмп се върне в Белия дом. Анализаторите са категорични, като от UBS Group говорят за почти „перфектната буря", която ще се наблюдава в сектора, ключов работодател на целия европейски континент, през следващата година.

„Ценовият натиск, загубата на пазарен дял в Китай, по-стриктното регулиране на емисиите на CO2, тарифният риск и продължаващата слабост на търсенето вероятно ще доведат до спад на печалбите в сектора, въпреки засилването на усилията за преструктуриране“, твърдят експертите от UBS.

 

Кризата ще засегне и доставчиците

Предпазливостта, която инвеститорите може да покажат, възможното плащане на милиони долари под формата на глоби, с които марките ще трябва да се сблъскат за неспазване на разпоредбите относно емисиите на CO2 от следващата година, и евентуалните търговски войни ще принудят големите производители да продължат да съкращават работни места.

Ford, Mercedes, Porsche, VW, Stellantis и др. се стремят да намалят разходите по всякакъв начин, докато кризата в сектора се пренася и върху други компании по веригата на доставки като Bosch, ZF, Continental, Schaeffler и т.н. Те също планират масови съкращения в европейската индустрия като цяло. А това означава само едно - проблеми. И то големи...

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата