Ford Puma се появи преди 5 години като модификация на седмото поколение на Fiesta. С него фирмата се възползва от популярността на SUV-моделите на пазара, като го разположи между EcoSport и в гамата си. А след спирането на EcoSport, както и на Fiesta, в гамата на марката в B-сегмента остана само Puma.
Благодарение на качествата си, малкият SUV бързо успя да привлече вниманието на потребителите в клас, в който конкуренция е много оспорвана. Той е компактен, има голям багажник, а е и хибриден, което на много места в Европа му носи различни бонуси. Сега на пазара е неговият фейслифт, при който Ford спазва желязната формула - когато нещо е печелившо, не бива да се правят сериозни промени.
Затова и основната актуализация е точно там, където Puma имаше нужда, а именно в салона. Той вече е по-комфортен и най-вече по-модерен и технологичен, за да бъде в крак с времето. В същото време багажникът остава един от най-големите в сегмента - той е с 456 литра минимален капацитет, като може да бъде добре оптимизиран, защото горната част се регулира на две нива.
Акцентът в случая е Megabox - допълнително 80-литрово отделение, което може да се използва за товарене на предмети с височина до 1,15 метра. За по-лесна организация на превозваните товари Ford предлага кукички и примки, има и 12 V контакт, а облегалките на втория ред може да се сгъват в конфигурация 60/40.
Въпреки просторното вътрешно пространство, вторият ред седалки определено не е за трима възрастни, особено ако са с по-висок ръст. Така че петото място в автомобила си е компромис и може да се използва само при пътувания на по-малки разстояния. В същото време пътниците отзад имат на разположение два USB порта и един 12 V контакт, но пък няма вентилационни отвори.
Както бе споменато, след фейслифта интериорът е много по-модерен. Основна роля играят двата големи екрана на приборния панел и на информационно-развлекателната система, която вече е вградена в арматурното табло. Воланът също е по-голям и има няколко физически бутона. Видимостта пред шофьора като цяло е добра напред и настрани, докато назад не чак толкова, тъй като колоните на купето са големи, а огледалата - малки.
Всички двигатели на Puma са меки хибриди, но дори по-слабият - 1,0-литров, трицилиндров със 125 к.с. - е доста пъргав, защото въртящият момент от 170 Nm е най-ниският. Той е комбиниран с предно задвижване на колелата и шестстепенна механична скоростна кутия. Вярно е, че автоматикът е по-удобен в града при задръстване, но и ръчната трансмисия е много приятна за управление, благодарение на добрите си настройки.
По-мощната версия (155 к.с.) е оборудвана с по-голямо турбо и, напълно естествено, се справя още по-добре. Съответно, при нея шумът в купето е по-силен. В същото време меката хибридна технология намалява разхода на гориво и подобрява цялостното представяне върху пътя. Кормилното управление е директно, прогресивно и също така плътно по отношение на тежестта - не е от прекалено леките, които често са проблем за автомобили от B SUV сегмента.
Ford Puma има каталожна цена, която започва от 43 000 лв, но за мекия хибрид и по-мощния двигател клиентът ще трябва да се плати доста повече. Може обаче да се избира между 3 нива на оборудване, а има и спортна версия - ST.
Всичко това дава сериозни шансове на SUV-модела в сегмент B, където конкуренцията е много оспорвана. Там са Jeep Avenger, Alfa Romeo Junior, Citroen C3 и Fiat 600 и Grande Panda, а ако харесвате квадратните форми можете да помислите за Volkswagen T-Cross или пълен хибрид като Toyota Yaris Cross. Вариант е и Renault Captur, който е малко по-голям.