Медия без
политическа реклама

И Porsche призна, че планът за електрификация е провал

От компанията заявиха, че преходът към електрически автомобили отнема повече време от планираното

26 Юли 2024
Porsche

През март 2022 г. Porsche си постави смела цел - електрическите превозни средства да представляват повече от 80% от продажбите на марката до края на десетилетието. Сега обаче не е ясно дали тази цел може да бъде постигната, тъй като представител на компанията призна, че бумът на електромобилите е по-бавен от очакваното.

"Преходът към електрически автомобили отнема повече време, отколкото си мислехме преди пет години", коментира служигтел на Porsche, останал анонимен. Това обаче не означава, че продуктовата стратегия на производителя от Щутгарт се променя. Програмата за електромобили на Porsche (теоретично) ще позволи на четири от пет автомобила, продадени до 2030 г., да се справят напълно без двигател с вътрешно горене. Но хората от Цуфенхаузен сега се застраховат, като угочняват, че всичко ще "зависи от търсенето на клиентите и развитието на електромобилността".

Планът на Porsche предвижда моделите 718 Boxster и 718 Cayman с бензинови двигатели да бъдат премахнати от гамата през 2025 г., за да отстъпят място на електрическите превозни средства. Вече пуснат на пазара, изцяло електрическият Macan ще замени модела с двигател с вътрешно горене от първо поколение през 2026 г. Четвъртото поколение на Cayenne, което ще излезе след това, също ще тръгне по електрически път.

Porsche вече намекна, че и Panamera може да се превърне в електрическо превозно средство. Той ще бъде позициониран над Taycan като по-голям и по-луксозен продукт. Електрическо 911 не е планирано за това десетилетие, но процесът на електрификация започна с новия 911 GTS и неговата конфигурация T-Hybrid.

Porsche далеч

 

не е първата луксозна марка, която признава, че внедряването на електрически превозни средства не върви по план.

 

Bentley искаше да стане изцяло електрически до 2030 г., но тази цел беше отложена с три години. Mercedes-Benz наскоро призна, че също "е бил твърде ентусиазиран относно целите си за електрификация". Първоначално беше изчислено, че plug-in хибридите и електрическите превозни средства ще представляват половината от продажбите до 2025 г., но сега се надява да постигне тази цел до 2030 г. Автомобилите с двигатели с вътрешно горене ще останат налични "до 2030 г.".

Възприемането на електромобилите също не върви гладко за Audi. Компанията наскоро призна, че може да бъде принудена да прекрати производството на Q8 E-Tron и Q8 Sportback E-Tron по-рано от очакваното поради слаби продажби. Точните термини, използвани от компанията са: "спад на специфичното търсене в даден сегмент". Ако не успее да намери решение да запази обекта в Брюксел в експлоатация, белгийският завод, където се произвеждат споменатите два електромобила, може да бъде затворен.

Забавянето на продажбите на EV

 

поставя под въпрос и бъдещето на Jaguar,

 

тъй като британската марка продължава да залага на електромобилите. Всички настоящи модели - включително I-Pace, са спрени от производство, с изключение на F-Pace. Той скоро също ще отиде в историята, а Jaguar ще се превърни в производител на изцяло електрически ултра-луксозни автомобили.

Някои производители на масови автомобили също направиха подобни съобщения. Европейското подразделение на Ford се отказа от целта си да предлага гама изцяло електрически пътнически автомобили до 2030 г. Volkswagen отложи пускането на ID.7 в САЩ за неопределено време, тъй като "динамиката на пазара продължава да се променя". Това е изискан начин да се каже, че Volkswagen се притеснява, че електрическият лифтбек няма да се продава много добре в Америка.

Като цяло обаче малко автомобилни производители не са склонни да приемат очакваното настъпление на електромобилите. Акио Тойода - президент на Toyota, вярва, че електрическите автомобили никога няма да надхвърлят 30% пазарен дял. BMW все още се надява, че електромобилите ще представляват 50% от продажбите му до края на десетилетието, но баварците не са си поставили краен срок за автомобилите с двигатели с вътрешно горене.

Автомобилните производители са в трудна ситуация, тъй като трябва да жонглират с все по-строгите разпоредби за емисиите за автомобили с бензинов двигател, докато разработват пълна гама електрически превозни средства. Това е скъпо начинание, поради което днес има все по-малко купета и кабриолети в продажба. Автомобилите, които не се харесват (от широката публика) или са с ниско търсене, се елиминират, така че компаниите да могат да се съсредоточат върху това, което се продава по-добре, главно кросоувъри и SUV.

Последвайте ни и в google news бутон