През лятото много шофьори установяват, че колата им харчи повече, но в същото време забравят за основните причини. Важно е да се разбере, че разходът се влияе не само от техническите характеристики на автомобила, но и от стила на шофиране.
Ето няколко фактора, които трябва да се имат предвид, за да се пести гориво, без да се повреди двигателят:
1. Ако се шофира предимно по градски пътища е препоръчително леко да се увеличи налягането в гумите с 0,1-0,2 атмосфери. Това ще намали разхода с 1-2%.
2. Важно е да не се пести от качеството на гориво, особено ако производителят на колата не препоръчва ползване на на определени видове. Гориво с ниско качество може дори да анулира гаранцията на автомобила. Затова е добре да се избягват бензиностанции с подозрително ниски цени и да се зарежда от такива, които по-близо до градове и магистрали - там вероятността горивото да е с добро качество е по-голяма.
При високи температури се препоръчва също така използване на високооктаново гориво, за да се избегне детонация и да се увеличи животът на двигателя. Това ще спести разходи за ремонт в дългосрочен план.
3. Има значение и как се охлаждат пътуващите в автомобила. Спорът дали прозорците трябва да бъдат затворени или да се използва климатик продължава. Няма и категоричен отговор, тъй като зависи от различни фактори, като природните условия, тип и мощност на двигателя, аеродинамика на автомобила и посока на вятъра.
Все пак трябва да се отбележи, че и двата варианта - и работещ климатик, и шофиране с отворени прозорци, могат да увеличат разхода на гориво с около 0,5-1,0 литра на 100 км.
4. Влияние оказва и състоянието на въздушния филтър, който е предназначен да улавя прах, мъх и насекоми и така в двигателя влиза само чист въздух. Затова е необходимо той периодично да се подменя. Мръсният филтър значително влошава работата на двигателя и той харчи повече гориво. Навременната смяна на филтъра може да намали разхода с до 2%.
5. Резките ускорения, високите скорости и неразумните изпреварвания също влияят негативно върху икономичността на автомобила. Различните стилове на шофиране водят до значителни разлики в разхода.
При дълго поддържане на висока скорост умората на водача настъпва по-бързо, което налага по-чести спирания за почивка и зареждане с гориво.
Когато става въпрос за дълги пътувания, средните скорости на различните шофьори обикновено са сходни. Интересно е да се отбележи, че на път със слаб трафик разходът на гориво често е по-висок, отколкото на натоварено трасе. При втория случай трафикът е по-равномерен и поддържа оптимална скорост, докато на празен път шофьорите често се поддават на изкушението да карат по-бързо, което вдига разхода.
Също така си струва да се обърне внимание на премахването на предмети от колата, които в момента не са необходими, например бутилки с антифриз през лятото, детската седалка и т.н. Оптимизирането на съдържанието на багажника ще олекоти автомобила и в резултат ще спести гориво.