Медия без
политическа реклама

Как да проверим климатика при покупка на стара кола

Повредена климатична система може доста да оскъпи придобития автомобил

Днес, 09:37
При включване на климатика на минимална температура, трябва да се чуе щракване на компресора
При включване на климатика на минимална температура, трябва да се чуе щракване на компресора

При оглед на употребяван автомобил хората насочват цялото си внимание към проверка на собствеността, техническата изправност и дали пробегът на километража е реален. Често се заобикалят „малките неща“, а те може да се окажат съществени след сключване на сделката. Например, климатичната система може да изисква ремонт, а той въобще не е евтин.

Най-лесно би било да се попита продавача дали климатикът работи без проблеми и, в зависимост от отговора, може да си направите предварителни изводи за възможни проблеми. Само че продавачите обикновено или омаловажават проблема, или не желаят да разкажат за него.

А всъщност малките дефекти често прикриват повредата на ключов компонент на климатичната система - компресора. Ако радиаторът на климатика е запушен дълго време, това ще разруши компресора. Прегретият фреон води до повишаване на налягането в климатичната система и машината трябва да преодолее огромното съпротивление на горещия газ, за ​​да го компресира. В резултат на това се износва и се поврежда.

Често собственици се опитват да го оправят, да свалят ремъка, да източат фреона, но откриват сериозни проблеми и оставят климатика така. Карат колата през зимата с неработещ климатик, а напролет я продават, убеждавайки купувача, че е необходимо само да се напълни нов фреон.

Освен фреона обаче в климатичната система циркулира и масло. Ако уплътнението е увредено, фреонът се изпарява, причинявайки неприятна миризма в купето. В същото време масло вече не се изпомпва, което води до рязко намаляване на защитата. В този случай обикновено се развива корозия на частите на компресора и износването му се ускорява десетки пъти. Уплътненията изсъхват, материалите се напукват и губят плътност. Ако вътре няма фреон или смазка, щетите от празен неработещ климатик може да бъдат необратими. Така че, ако колата е била карана няколко месеца с неработещ климатик, тогава покупката ѝ не винаги е оправдана финансово.

 

Методи за проверка

Ако климатикът работи, тогава може да се провери неговата функционалност. Когато натиснете бутона и след като зададете минималната температура в кабината, трябва да чуете щракване на компресора, който се включва под капака. Вярно е, че това се случва само след като двигателят е напълно загрял. При повечето автомобили, когато са паркирани, допълнителни вентилатори на радиатора се стартират едновременно с компресора, за да се осигури ефективно охлаждане.

Няма да навреди да се огледа и самият компресор под капака. При работещ двигател се върти само ролката му. Когато климатикът е включен, притискащата плоча се намагнитва към ролката и се получава споменатото слабо щракване. Понякога е просто невъзможно да се види компресорът поради плътното разположение на агрегатите под капака, поради което работата му ще трябва да се оцени на ухо. Ако компресорът е започнал да работи, може да хванете металната част на връщащата линия - това е най-дебелата тръба, водеща от купето до компресора. Трябва да се хване здраво, хванете с цяла длан. Почти веднага, или до 5-10 секунди, ръката ви трябва да почувства, че тръбата изстива.

Най-сигурният признак за работещ климатик е, разбира се, студът в колата. Вземете термометър, за предпочитане електронен, който се продава свободно, поставете сондата му в дефлектора и включете климатика на студено. Вентилаторът на купето трябва да е включен на пълна мощност. Ако при температура от 20 градуса в колата температурата бързо падне с 10 градуса, значи климатикът работи в нормален режим и няма място за притеснение.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата