В света на автомобилите има митове, които отдавна са остарели или никога не са имали основа в реалността. Въпреки това мнозина продължават да вярват в тях и понякога това им създава сериозни проблеми. По принцип митовете за автомобилите често се основават на остарели данни. Технологиите се променят непрекъснато и онова, което е било истина преди 10 години, може да няма нищо общо с днешните реалности. Ето пет популярни погрешни схващания:
По-големите двигатели винаги са по-мощни
Това често срещано погрешно схващане произтича от факта, че размерът на двигателя преди беше пряк индикатор за мощността му. Съвременните технологии, като турбокомпресора, обаче позволяват на малките мотори да превъзхождат големите с естествено пълнене по отношение на мощност и ефективност.
Електромобилите не работят в студено време
Смята се, че зимата е основният враг на електрическите автомобили. Да, пробегът им се съкращава в студено време, но модерните батерии с нагревателни системи и усъвършенствани алгоритми за управление правят електрическите превозни средства надеждни дори през най-тежките месеци на годината.
Климатикът "яде" много гориво
Въпреки че климатикът създава допълнително натоварване на двигателя, то е минимално при съвременните автомобили. Средно увеличението на разхода на гориво заради тази система е само 3-5%, което не е довод човек да се откаже от използването на климатика, за да спести гориво.
Горивото с високо октаново число добавя мощност
Това важи само за автомобили, настроени за високооктаново гориво. За повечето коли използването на гориво с октаново число, по-високо от препоръчаното от производителя, не осигурява нито увеличение на мощността, нито спестявания. И в някои случаи това може да се превърне дори в проблем.
Електромобилите винаги са по-екологични
Въпреки че електрическите превозни средства не излъчват вредни емисии, истинската им екологичност зависи от техните източници на енергия за зареждане и методите на производство на батериите за тях. Например, в региони, където енергията за производство на батерии се добива от въглища, техният въглероден отпечатък може да е по-висок от този на колите, задвижвани с бензин.