Предстоящият период на зимна експлоатация на превозни средства повдига много въпроси сред шофьорите. Мнозина продължават да обсъждат различни народни "рецепти", някои от които са се превърнали митове, и да вярват, че така ще предпазят автомобилите си и ще увеличат техният ресурс. Но дори не подозират, че по този начин дори могат да навредят на колите си.
Това, например, се отнася за загряването на автомобила в студено време. На много места по света е забранено една кола да работи на място повече от 5 минути. И това не е случайно, защото това е оптималният период за загряване на двигателя. Повечето време работа намясто не само не ускорява процеса на загряване, но увеличава разхода на гориво и износването на мотора. При температури в порядъка на -10о са достатъчни 2 минути, докато при -20о (които напоследък са рядкост) са нужни пет.
Някои от по-старите шофьори също така все още вярват, че през зимата трябва да се кара с едно масло, а през лятото - с друго. Всъщност, изборът за смяна зависи от вида на маслото, времето, което е прекарало в двигателя и пробега на автомобила. Тоест, не е важно времето през годината, а колко километри са навъртени. За бензиновите коли този пробег е около 10 000 км, а за дизелите - 8000 км. Ако обаче колата се кара рядко, е добре да се прави сезонна смяна (през пролетта и зимата), тъй като, ако едно масло не се използва, т.е. двигателят не работи, то губи свойствата си.
Друго много разпространено мнение, че слагането на зимни гуми само на предните (при коли с предно предаване) или само на задните колела (при задно предаване) може да свърши добра работа. Това обаче е напълно погрешно, защото подобна конфигурация значително увеличава риска от загуба на контрол. При недостатъчно сцепление съответно на предните или задните колела, колата става непредсказуема и склонна към поднасяне.
Факт е, че разходът на гориво действително се увеличава през зимата. Това се държи на редица фактори - например повишеното натоварване на електрониката увеличава въздействието върху двигателя. Освен това, през студените месеци в колата често се носят повече неща, а прекомерният товар увеличава съпротивлението при движение. Също така снежната киша и ледът оказват влияние върху натоварването на шасито. Не трябва да пренебрегва и ниското налягане в гумите, което се получава поради студа и увеличава разхода на гориво. А и, както вече бе споменато, продължителното загряване на двигателя в студено време увеличава разхода на гориво.
Сред разпространените грешки, допускани от шофьорите, е и слагането на защита пред радиатора - най-често картон, който го покрива напълно (счита се, че това помага за бързо загряване). Това обаче блокира достъпа на въздух до охлаждащата течност и това може да доведе до прегряване или дори повреда на радиатора. Модерните автомобили са оборудвани с термостати и температурни сензори, които осигуряват контрол върху топлинните условия на двигателя и интериора. Затова не се нуждаят от допълнителна защита на радиатора.