Медия без
политическа реклама

Прости правила за контрол на налягането в гумите

Много хора не се интересуват, но това засяга пряко засяга безопасността. И не само

21 Авг. 2024
Манометърът не заема място в багажника или жабката, а е от голяма полза
Манометърът не заема място в багажника или жабката, а е от голяма полза

В инструкциите към всеки автомобил има точка, която гласи, че преди шофиране трябва да се провери и регулира налягането на въздуха в гумите до нормално състояние, както и редовно да се наблюдава. Но колко често шофьорите правят това, и правят ли го въобще?

А този фактор е изключително важен от много гледни точки, защото неправилното налягане в гумите може да доведе до най-неприятни последици. Колата ще „рови“ пътя при спиране и ускоряване, ще реагира по-зле на движенията на волана и в някои случаи твърде ниското налягане на въздуха при завиване може да доведе до отделяне на гумата от джантата! Това означава от повредено колело до катастрофа.

 

Ресурс на гумите

Твърде ниското или твърде високото въздушно налягане ще съкрати живота на гумата. Прекалено напомпаните гуми ще изглеждат като „сдъвкани“ в централната част на протектора, а при недостатъчно напомпаните - напротив, щетите ще бъдат по ръбовете и странични стени.

Ако се шофира дълго време със спукана гума, тя е направо за бракуване.

Важна препоръка е да напомпат повече гумите, когато автомобилът е напълно натоварен. Но ако са прекалено напомпани това може да доведе до намаляване на функцията на амортисьорите - гумата става по-малко способна да абсорбира удари от неравности на пътя, прехвърляйки всичко върху окачването и каросерията, което директно рефлектира върху експлоатационния живот на частите.

 

Разход на гориво

Правилното налягане в гумите е също така начин да се спести гориво. Недостатъчно напомпани гуми увеличават разхода, защото съпротивлението при търкалянето им и натоварването на двигателя ще се увеличат.

Затова трябва да се погледнат инструкциите - в някои случаи там се препоръчва да се увеличи налягането, ако предстои дълго пътуване по магистрала. Но не трябва да се увличате - значително превишаване на препоръчителното налягане впоследствие може да доведе до прегряване на гумата и дори до нейната експлозия!

 

Кое е правилното налягане в гумите?

Колко да са напомпани гумите, според препоръките на производителя на автомобила, обикновено е включено в инструкциите за експлоатация. Много често тази информация е дублирана и на стикер върху колоната на каросерията или шофьорската врата от вътрешната страна.

 

Как се проверява налягането в гумите?

С автомобилен манометър. Може да бъде купен във всеки магазин за автомобилни части, освен това всяка модерна помпа или компресор за помпане на гуми по бензиностанциите е оборудвана с такъв.

Ако се работи с купен манометър препоръчително е след това да се извърши калибриране - да се сравнят показанията на купения с теци на някой от професионален в магазин за гуми и да се запомни несъответствието, ако има такова. 

Модерният манометър позволява да се измерва налягането в различни мерни единици, оборудван е с подсветка и „дефлатор“ (устройство за облекчаване на налягането). 

Някои автомобили вече са дирекнно оборудвани със системи за следене на налягането в гумите. Има два вида - по-простите просто сигнализират за промяна на налягането спрямо зададена базова стойност, а усъвършенстваните показват точното налягане във всяка гума. Ако тази „аларма“ изскочи на таблото, трябва да се спре и да проверите дали всичко е наред.

 

Кога се проверяват гумите?

Препоръчително е да се прави преди всяко пътуване - поне трябва са де обиколи колата и да се огледа за спукани или спаднали гуми. Иначе е по-добре е да се проверяват гумите с манометър поне веднъж седмично и винаги преди всяко дълго пътуване.

Важно е да се знаете, че трябва да се измерва налягането на „студена“ гума, тъй като по време на шофиране тя се нагрява и става "по-напомпана". Ако колата е била паркирана дълго време, тогава също е необходимо да се провери налягането преди шофиране. И, ако манометърът изведнъж покаже например 1,8 бара вместо препоръчителните 2 бара, няма място за тревога. Тези стойности са посочени за нормални условия (температура на въздуха 20 градуса), така че ако внезапно стане студено, това не е причина за безпокойство - просто донапомпайте гумите.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата