Всяка съвременна кола е проектирана да има катализатор. Този елемент е необходим за намаляване на нивото на вредни емисии в атмосферата. А и също така от неговото състояние, както се убедиха и много шофьори в България, зависи успешното преминаване на ГТП. И като всеки един детайл в автомобила катализаторът също се уврежда и трябва да бъде заменен. Често обаче повредите се дължат на действия на шофьора, които може да бъдат избегнати.
Трябва да се знае, че подмяната на катализатора не е евтино удоволствие, тъй като дизайнът на филтъра за твърди частици изисква използването на скъпи редкоземни метали. Стандартният елемент е предназначен за пробег от 200 000 км или повече, но при условие че шофьорът правилно подхожда към процеса на обслужване и поддръжка на колата си.
На първо място това се отнася за горивото, използвано ежедневно, от което не трябва да се пести. Препоръчително е да изберете доказани бензиностанции и да заредите точно горивото, което е подходящо за двигателя, в зависимост от неговите конструктивни характеристики. Спестяването на стотинки или дори лев на литър при зареждане с гориво със съмнителен произход и качества гарантира проблеми под формата на разпадащ се катализатор, чиито частици може след това да влязат в двигателя и да повлияят неблагоприятно на цялата група цилиндър-бутало. Там се появяват драскотини, компресията пада и двигателят се изпраща за основен ремонт.
Същото важи и за навременната смяна на горивния филтър. Колкото и качествено и проверено да е горивото от бензиностанция, никой не е застрахован от попадане на чужди частици в резервоара, които се отсяват от филтъра. Ако той е в добро работно състояние, тогава няма от какво да се притеснявате. Този филтър трябва да се сменя поне веднъж на всеки 30 000 км.
Струва си да се отбележи, че не само спестяването от поддръжка на автомобила води до негативни последици. Прекомерното усърдие по този въпрос също може да повреди колата. Някои шофьори, например, се стремят да увеличат максимално експлоатационния живот на задвижващия агрегат и често наливат различни добавки както в самия двигател с вътрешно горене, така и в горивото. Идеята не е лоша, но е подходяща само в ограничен мащаб. Честото използване на добавки или например на бензин с по-високо октаново число води до повишаване на температурата на горене на горивото, което води до по-горещи отработени газове, които също могат да повредят филтъра за твърди частици.
Също така не е необходимо редовно да наливате гориво с по-високо октаново число. Ако двигателят е проектиран за бензин A-95, тогава при него добавките са необходими на всеки 10 000-20 000 км, за да може те да свършат работа. При бензин с по-високо октаново число добавките не само може да нямат ефект, но дори да причинят проблеми на двигателя.