Медия без
политическа реклама

Работник може да напусне и без предизвестие

Може ли да се напусне работа без предизвестие?

М.Н., София

 

Има хипотези, при които работник или служител може да напусне работа и без предизвестие, макар че общите правила определят, че това може да стане обичайно с едномесечно предупреждение. В чл. 326 от Кодекса на труда (КТ) изрично е записано, че работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя. Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Предизвестието може да се оттегли, ако работникът или служителят съобщи за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му със съгласието на работодателя.

Още в общите правила обаче Кодексът на труда (КТ) определя, че трудовият договор се прекратява и без която и да е от страните да дължи предизвестие, например по взаимно съгласие, изразено писмено. Пак без предизвестие се прекратява трудов договор с изтичането на уговорен срок, както и със завършване на определената в него работа. Същото се случва и при завръщане на замествания на работа, както и когато длъжността е определена за заемане от бременна или от трудоустроен и се яви кандидат, който има право да я заеме. Няма предизвестие и когато прекратяването идва със смъртта на работника или служителя или със смъртта на лицето, с което работникът или служителят е сключил трудовия договор с оглед на личността му. Това са общи случаи на прекратяване на предизвестие. Те важат както за работника или служителя, така и за работодателя.

Има обаче специален текст, който определя кога прекратяването на трудовия договор може да стане без предизвестие, само по волята и желанието на работника. Това може да стане, ако той не може да изпълнява възложената му работа поради заболяване и работодателят не му осигури друга подходяща работа съобразно предписанието на здравните органи. Или ако работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по КТ или по общественото осигуряване. Работникът може да прекрати договора без предизвестие и ако работодателят промени мястото или характера на работата или уговореното трудово възнаграждение освен в случаите, когато има право да извърши такива промени. Както и когато не изпълни други задължения, уговорени с трудовия договор или с колективния трудов договор или установени с нормативен акт. 

Без предизвестие става прекратяването и ако работникът или служителят преминава на платена изборна работа или постъпва на научна работа въз основа на конкурс. Същото е и ако продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпва на редовна докторантура. Предизвестие няма и ако работодателят преустанови дейността си или пък е предоставил неплатен отпуск на работника или служителя без негово съгласие. Не се изисква такова и ако работникът е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Още по темата