Съдилищата временно да спрат да разглеждат дела в открити заседания, освен в неотложни случаи. За това призоваха в отворено писмо до Висшия съдебен съвет и председателите на всички съдилища в страната 25 водещи адвокати от София, Пловдив и Варна. Сред тях са Даниела Доковска, Емилия Недева, Ина Лулчева, Мария Шаркова, Константин Симеонов, Георги Гатев и др.
Според тях парламентът е отказал да поеме отговорност и да обяви съдебна ваканция. "Споделяме становището, изразено от Висшия адвокатски съвет и редица адвокатски колегии, че без работеща съдебна система няма държава. Споделяме и възмущението, че въпреки множеството предупреждения за развитието на заболяването от март досега не бяха взети ефективни мерки, не бяха направени своевременно законодателни промени, даващи възможност да се ограничи физическото присъствие в съдебните палати, като се гарантира разглеждането на делата онлайн при ефективно упражняване на правото на защита", се казва в писмото.
Но адвокатите са категорични, че бездействието на властите не може да е причина да се поставят в изключителен риск животът и здравето на всички ни.
Според тях от това, че не е обявена съдебна ваканция, не следва, че правосъдието обективно ще може да работи пълноценно в условията на задълбочаващата се здравна криза. Те прогнозират, че в открито съдебно заседание ще се разглеждат все по-малко дела поради множеството болни и контактни участници в производствата.
"Вече са много случаите на заразени и контактни съдии, прокурори, адвокати и служители, броят им се увеличава лавинообразно. За съжаление вече има починали. Делата се отлагат масово, а тези, които все пак се разглеждат в открито заседание, протичат непълноценно поради изключителното напрежение и страха от зараза", пишат още адвокатите.
Те припомнят, че условията в сградата, където се помещава Наказателното отделение на Софийския районен съд, както и в сградата на на спецсъдилищата, както и в други съдилища в страната "са абсолютно несъответни на изискванията за работа в условия на епидемия – залите са малки, без прозорци, не могат да се проветряват, коридорите са тесни и струпването на граждани е неизбежно. Не могат да се проветряват и редица кабинети на съдии, прокурори и служители, които работят в тези сгради. Напълно неприемливи и опасни за здравето на работещите в тях, на адвокатите и гражданите са и помещенията на повечето деловодства".
Според тях не трябва да спира разглеждането на наказателни дела, по които подсъдимият е задържан; делата за издръжка, за родителски права на ненавършили пълнолетие деца и за незаконно уволнение; искания за обезпечаване на искове, за обезпечаване на доказателства, за даване на разрешения и заповеди по Семейния кодекс, за назначаване на особен представител; дела по несъстоятелност; дела по Закона за защита от домашното насилие; дела, за които закон предвижда разглеждането в срок, по-кратък от един месец; дела за осиновяване; други дела по преценка на административния ръководител на съда или прокуратурата или на министъра на правосъдието.
Другите дела, които не трябва да спират, са тези, които осигуряват защита на правата на живот, свобода, най-добрия интерес на децата и съдебният контрол върху административните актове, свързани с извънредната епидемична ситуация.
Съюзът на съдиите също призова магистратите да ограничат разглеждането на откритите съдебни заседания, чието отлагане няма да причини последици, непропорционални на защитата на човешкия живот.