Медия без
политическа реклама

Берлинале започна под лозунга "Демокрацията е в опасност"

74-ият фестивал бе открит от Килиън Мърфи и Мат Деймън с филма "Малки неща като тези"

ЕПА/БГНЕС
Атрактивната председателка на журито Лупита Нионго пред обективите на червения килим.

Червената пътека на Берлинале посрещна своите гости на откриването на 74-ия международен кинофорум в германската столица без големи скандали и особени изненади. Симпатично въздейства организираният от самия фестивал флашмоб, на който около 50 от известните гости на церемонията, сред които актрисите Йела Хаазе и Катя Рийман, скандираха със запалени светлини на мобилните телефони "Да живее демокрацията". Някои бяха още по-директни, носейки плакати "Не на расизма! Не на АзГ (Алтернатива за Германия)". За заплахата срещу демокрацията в съвременния свят, включително и в Германия, говори и министърката на културата Клаудия Рот. Тя директно нарече десните популисти врагове на отвореното общество и призова "на техния расизъм и тяхната омраза да бъдат противопоставени красотата и различието, уважението и смелостта, а така също радостта и разбирателството, емпатията и хуманизма". Рот изрази убеденост, че "всеки филм, показана на съвременен международен фестивал, всяка история от неговия екран, помага на хората по-добре да се разбират помежду си".

Все пак не се мина и без протести, в основата на които тази година стояха служителите в киносалоните, които настояват за почасово заплащане от най-малко 14 евро. Беше припомнен и атентатът отпреди 5 години, точно преди откриването на тогавашния фестивал, когато десен екстремист застреля в Ханау деветима чужденци, сред които и българина Калоян Велков.

Звездният блясък на червената пътека осигуряваха основно местни филмови и телевизионни знаменитости и, разбира се, членовете на международното жури. То е председателствано от американската актриса от кенийски произход Лупита Нионго. Тя завършва кинознание и актьорско майсторство от Йейл и е отличена с "Оскар" за изпълнението си в "12 години робство"(2012). Филмографията й включва още участия в "Черната пантера" (2018, 2022) и "Междузвездни войни: Силата се пробужда" (2015).

Редом с нея филмите от конкурсната програма ще оценяват още: 

Брейди Корбет, американски режисьор и актьор ("Форс мажор", 2014, реж. Рубен Йостлунд), автор на филмите "Детството на един лидер" (2015, носител на две награди от фестивала във Венеция), Vox Lux (2018) и завършения снимачно през 2023-а "Бруталистът";

Ан Хуи, режисьорка от Хонконг, авторка на повече от 30 филма, отличавана с награди за цялостно творчество от фестивалите в Берлин (1997) и Венеция (2020);

Кристиан Пецолд, германски режисьор; в България в рамките на "София филм фест" са показвани неговите филми "Вътрешна сигурност" (2000), "Барбара" (2012), "Феникс" (2014), "Транзит" (2018) и "Ундине" (2020), а на предстоящия през март СФФ ще бъде представен най-новият "Пожар", отличен със "Сребърна мечка" от Берлинале 2023;

Алберт Сера, испански режисьор, автор на филми, театрални постановки и видео инсталации;

Жасмин Тринка, известна с дебютната си роля във филма на Нани Морети "Стаята на сина", отличен със "Златна палма" в Кан през 2001-ва, снимала се в италиански и френски филми, сред чийто режисьори са Микеле Плачидо, Бертран Бонело и др.

Оксана Забужко, украинска писателка, намерила място през 2023 г. в класацията на Forbes "50-те лидери на Украйна", известна в България с романа си "Полеви изследвания на украинския секс" (1996).

Холивудското звездно присъствие на откриващата церемония беше осигурено от Килиън Мърфи ("Опенхаймер"), продуцент и изпълнител на главната роля във филма "Малки неща като тези", и неговия копродуцент Мат Деймън. Техният симпатичен скромен филм, по роман на Клер Киган, разказва история от 1980-те в малко ирландско градче. Той е реализиран в модерната естетика на минималистичната социална драма - същия жанр, в който работи и Стефан Командарев с "Уроците на Блага". В българския филм обаче след дълго колебание героинята поема пътя на злото, докато героят на Мърфи прави по-трудния избор - на доброто и активното съпричастие. При това белгийският режисьор Тим Милантс успява да придаде на своя филм топлотата и просветлението на своеобразна коледна притча.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?