Медия без
политическа реклама

Изложба събира 20 фотопортрета и 20 картини на 20 именити художници

Майсторката на обектива Ани Петрова увековечава творците в сакралната атмосфера на ателието

16 Февр. 2023
Живописецът Любомир Савинов в ателието си.
Ани Петрова
Живописецът Любомир Савинов в ателието си.

Фотографска изложба Jam Session на майсторката на обектива Ани Петрова открива на 21 февруари от 18.30 часа столичната галерия „Стубел“ на ул. „Коста Лулчев“ 2В. В нея авторката е събрала 20 ярки фотопортрета на 20 именити български художници и скулптори, всеки от които е представен и с по една своя творба. Те са Боряна Данкова, Георги Маринов, Гълъб Гълъбов, Дарина Цурева, Деси Денева, Драган Милев-Дари, Елза Гоева, Емил Попов, Захари Каменов, Катрин Томова, Кирил Матеев, Кирил Харалампиев, Любен Зидаров, Любомир Савинов, Мими Добрева, Павел Койчев, Свилен Блажев, Стефан Чучурлиев, Христо Йотов и Христо Харалампиев. Много от моделите на Ани Петрова във вторник ще присъстват лично на вернисажа за откриването на експозицията, с която фотографката ще отбележи и своя кръгла годишнина.

„Доверието, магията на общуването и умението на Ани да се възхищава правят тази изложба специална. Самото заглавие – Jam Session, предполага свобода, широта на преживяването и изненадващи открития. Тя показва 20 снимки на 20 художници, снимани в сакралната атмосфера на собственото им ателие. За да се потопи и самият зрител в тази светая светих, всеки от тях се представя и с по една своя нова творба. А на специален екран ще могат да се видят още 1200 снимки от 66 ателиета, които дават цялостна представа за творческите пристрастия на Ани Петрова“, обяснява арт-журналистът Галина Рулева.

Запазената марка на Петрова „В ателието” стартира през 1995 г. в националния всекидневник „Новинар” с гостуването на художника Петър Дочев в Лесидрен. Това събитие й открива магията на духовното съпреживяване, отварянето на врата, преминаването на прага към други светове. Това е примамлив диалог – защото трябва не само да бъдеш допуснат до тайнството, наречено ателие, но и да имаш право да разкриеш личното пространство и творческия процес на твореца пред  обществото, пред зрителя съдник, който трябва да бъде запленен.   

Показването на тези фотографии е и личен празник на Ани Петрова, който тя иска да сподели с приятели и колеги, да се върне назад във времето, когато все още цифровата фотография е само мираж. И сега тя е във вихъра на въображението си като творец и артист, отдаден на изкуството фотография, а фактът, че работи за БНР, е шанс да бъде и фоторепортер на редица събития от деня. Петрова е носител на награда „Черноризец Храбър“ за репортажна фотография.

Въпросът е не само да хванеш мига, но и да хванеш дълбочината на преживяването, размаха на мисълта. Ани може да изпипва детайлите, щастлива е, когато прави своите открития в свещената творческа лаборатория – било в разговора с художниците, или в погледа отблизо, когато една картина може да бъде и бъбрива, и многозначителна, и смълчана, и загадъчно дълбока… Картина душа, която невинаги се разкрива на мига, а при всеки поглед е различна, многопластова,  многообещаваща – по пътя към непознати духовни пространства.

В търсенето на тези пространства, в уединението на ателието и сблъсъка с невидимата вътрешна енергия е спасението на твореца, казва художникът проф. Борис Гондов по повод всеобщото затваряне поради ковид-пандемията. Обяснявайки своите  фотографски пристрастия, Ани Петрова казва същото – нашето спасение е в откровението, в доверието при общата ни работа, която е смисъл на всичките ни усилия.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата