За пръв път галерия "Стубел" на столичната улица "Коста Лулчев" 2В представя творчеството на Феникс Върбанов. Неговата изложба "Пулсации" се открива на 16 април от 18.00 ч. Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и признава, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури.
Изкуствоведът и уредник в Софийска градска художествена галерия Красимир Илиев, куратор на "Пулсации", отбелязва, че след изложбата с ретроспективен характер "Следи по пътя" в галерия "Райко Алексиев" на СБХ през 2016 г., все по-често виждаме Феникс Върбанов на родната художествена сцена.
Дете от първия смесен брак между българин и китайка - художниците проф. Марин Върбанов и Сун Хуай Куей, усмихнал се и проплакал в София, обучаван в Lycèe Pilote de Sèvres и Ecole Nationale Supèriore des Beaux-Arts, Париж, но омагьосан от китайските техники на рисуване, вече почти 40 години той е "пленник на туша и хартията". "Смачквана и нежно опъвана, хартията поема туша с едва доловим шепот. Докосването на черното и бялото, преминаващо през безкрайните нюанси помежду им. Прегръдка в унеса на разливането или сблъсък по ръба на гънката се редуват в шеметен танц, който завихря погледа и засмуква гледащия, лишавайки го от опорите на логиката и разума, запращайки го във вселената на чувствата", поетизира творчеството на Феникс кураторът.
В последно време в работите на Върбанов властно нахлува цветът, търсещ "възмездие" за дългогодишното пренебрегване. „Особено отмъстително, червеното пирува, изтласквайки бялото, нажежавайки туша до плашеща апокалиптичност. Хартията е подложена на рязане, разпарчетосване и снаждане", анализира изкуствоведът.
В настоящата изложба Феникс Върбанов за пръв път показва и малки творения, направени с различна техника – на разливане. Те са резултат от деликатните лъкатушения на стичането, нежни звуци на китайската лютня (пипа, 琵琶), много различни и балансиращи, ускоряващите пулса водопади от страсти на инструмента джън (筝), които трескаво пулсират от голямоформатните цветни картини.
Феникс Върбанов е роден през 1962 г. в София и до седми клас учи тук. След това известното семейство продължава да живее между Пекин, Париж и София. Баща му Марин Върбанов е световно признат автор на стенни килими и текстилни пана, показвани на няколко континента, основател е на катедра "Текстил" в НХА, а за съпругата му Сун казват, че е сринала "Желязната завеса" в родината си: първа води в Китай западен дизайнер, който да открие модна къща там – новатора Пиер Карден. Самата тя е модел и муза на Карден (Марин Върбанов е също негов сътрудник), работи и с Бернардо Бертолучи и участва във филма му "Последния император". В последните четири десетилетия синът на легендарната двойка живее и работи в Париж.
"Пулсации" ще остане в галерия "Стубел" до 3 май.