Израелският драматург Ханох Левин (1943-1999) стана индиректен и задочен победител в тазгодишното раздаване на Националните награди за хумор и сатира „Златен кукерикон“, учредени от Сатиричния театър. Любимият комедиограф на част от българските режисьори в последните няколко сезона класира две свои заглавия сред лауреатите: „О(б)твързан“ на Общински театър „Възраждане“, постановка на Тери Фишер (псевдоним на талантливата Весела Василева), получи наградата в категорията за най-добър спектакъл, а екипът на „П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото“ – актьорите Боян Петров, Василена Кънева, Майа Тинкова, Йордан Върбанов, режисьорът Веселин Петров и сценографът Ирена Дойчева (продуцентска къща "Гръм и Тряс") бяха отличени в категорията „Млада надежда“.
Лудешката комедия „О(б)твързан“, разнищваща най-жилавите клишета в женското и мъжкото поведение, се наложи в категорията си над „Присмехулници“ по Чудомир – продукция на Драматичен театър „Йордан Йовков“ – Добрич и режисьорката Невена Митева, и „Арт“ от Ясмина Реза на Пловдивския театър. Постановчикът на „Арт“ Живко Гущеров обаче бе обявен за най-добър режисьор в състезание с Дамян Тенев („Любовта като стока“ по Бертолт Брехт на ДТ „Гео Миелв“ – Стара Загора), и Лиза Шопова („Шишарки“ на Екатерина Георгиева и Театър 199). „П.О.Р.Н.О.“ по скечове на Левин пък надви конкуренцията на актрисата Ванина Йорданова („Любовта като стока“) и режисьора Ростислав Георгиев („БиФем“ от Людмила Петрушевска в ДТ „Сава Огнянов“ – Русе).
Наградата „Златен кукерикон“ при дамите грабна неотразимата Станка Калчева за образа на възродилата се като Феникс от забвението певица Зоуи Страдърс в „Скрити лимонки“ от Джоана Мъри-Смит, постановка на Николай Ламбрев от афиша на театър „София“. Нейни съпернички в категорията бяха Ивана Керанова от „БиФем“ и Стефка Янорова от „Две обиколки на парка“ от Мърей Шизгал с режисьор Стефан Спасов в театър „Българска армия“. „Това е първият ми Кукерикон, само той ми липсваше“, каза от сцената Станка Калчева, визирайки галерията си от множество театрални и филмови отличия, сред които два „Аскеер“-а и един „Икар“.
Със „Златен кукерикон“ за мъжка роля си тръгна Йордан Ръсин – мосю Бонифас от „Убийствена комедия“ на Робин Хоудън, поставена от режисьора Венцислав Асенов в театър „Възраждане“. Той се справи с конкуренцията на Венцислав Петков от „Опит за летене“ на Радичков в Русенския театър, постановка на Недялко Делчев, и Денис Хаят от „Тортила Флет“ по Стайнбек на Театър 199 и режисьорката Нина Димитрова.
С голямата награда „Златен кукерикон“ за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев бе удостоена забележителната актриса Мая Новоселска, неслучайно наричана често и „Чарли Чаплин в пола“. Посрещната с овации от зрителите в Сатиричния театър, тя каза: „Препращам тези аплодисменти към големите актьори, които са творили на тази сцена“. Сега, след толкова много години, разбрах, че моята реалност е театърът, искам или не искам, сподели Мая. В благодарностите си актрисата спомена своя съпруг Теди Москов, който е миналогодишният носител на приза за цялостно творчество, на семейството си „от малки и големи“ за безценната подкрепа, на публиката и на чудесния екип на Сатиричния театър. „Изкуството е глътка кислород и храна за душата“, заключи Новоселска в края на краткото си слово.
Във вечерта бе обявена и нова награда за „сатириконец“, чийто първи носител е меценатът Костадин Маринов, осигурил финансовите премии от 1000 лева, каквито получават всички лауреати на „Златен кукерикон“.
Сладко и горчиво
Церемонията за връчването на театралните отличия за хумор и сатира тази година премина под мотото „Стани беден (родна действителност)“. В центъра на скечовете бе столът на бедността от популярна тв игра с водещ „Ники Кунчев“ (актьорът Николай Калчев), на който сядат пародии на родни политици и обществени фигури, прахосващи с всеки свой отговор по 100 милиарда от държавната хазна. Въпросите с повишена трудност от сферата на приказките от типа на „Какъв цвят е шапката на Червената шапчица“, „Каква е професията на Лъжливото овчарче“ или „Колко на брой са Трите прасенца“, не се оказваха лесни за участниците. А сред тях блестяха депутатът Чалгийски от ИТН („Искам толкова неща“) в изпълнение на Борислав Захариев-Боби Турбото; Европея Самобитова от ЕП (Анджелика Джамбазова), която иска да патентова цървулите, защото ние, българите, сме „уникални цървули“, и за помощ от приятел за отговора се обръща към Краварката от десния ъгъл – Албена Михова; епископ от партия „Продължаваме Пропадането“ (Антъни Пенев), пишман-доктор от Комисията по здравеопазване от „Готови и енергични за радикални безсмислици – ГЕРБ“ (Добрина Гецова) и още подобни екземпляри.
Между скечовете имаше музикални закачки по златни български хитове, а дуетът на Михаил Сървански и Александър Григоров наподоби братя Аргирови като четири капки вода. Имаше бенд с музика на живо и танци, като в програмата взе участие почти целият актьорски състав на Сатирата, заедно със студентите на директора Калин Сърменов от театрален колеж „Любен Гройс“.
Водещи на шоуто бяха Калин Сърменов и Александра Сърчаджиева, този път предрешени като симпатични ангели, които правят „фър, фър, фър и кац“ по сцената. Лайтмотив на техните включвания бе фактът колко много мислещи хора, интелектуалци и учени в човешката история са станали жертва на предразсъдъците и ограничения светоглед на обществото. Автори на сценария за вечерта бяха Сърменов и драматургът на театъра Богдана Костуркова.
На самия финал на празничния спектакъл, когато силните аплодисменти още звучаха, Калин Сърменов призова те да бъдат и за отишлия си днес известен актьор от трупата Пламен Сираков. „Аз съм проходил в този театър с него, той беше човек, който даваше всичко от себе си…“, сподели директорът.