Голямата награда „Златен лъв“ за най-добър филм на 79-ото издание на Международния кинофестивал във Венеция бе присъден на All the Beauty and the Bloodshed („Цялата красота и кръвопролитие“) на американската режисьорка Лора Пойтрас, вече носителка на „Оскар“ за своя Citizenfour, посветен на Едуард Сноудън. Филмът на Пойтрас бе единственият документален от 23-те заглавия, участващи в конкурсната програма на Мострата. Документален филм побеждава за втори път тук, след като преди 9 години това направи Sacro Gra на Джанфранко Рози. „Цялата красота и кръвопролитие“ разказва за именитата фотографка и политически активист Нан Голдин, за битката й с могъщото семейство Саклър от фармацевтичната мафия, отговорна за хиляди смъртни случаи от свръхдоза опиоидни медикаменти.
Отличието „Сребърен лъв“ за най-добра режисура заслужи италианският режисьор Лука Гуаданино с филма си Bones & All (заглавието е преведено у нас като „Изцяло и напълно“). В лентата героите на младите актьори Тимъти Шаламе и Тейлър Ръсел са влюбени канибали – маргинали, които живеят в периферията на обществото. „Киното не познава география и граници, затова посвещавам наградата на Джафар Панахи и Мохамад Разулоф, които са арестувани от иранското правителство“, заяви режисьорът. Гуаданино по-рано днес бе привикан обратно във Венеция след премиерата на филма му и мина по червения килим със своята актриса Тейлър Ръсел. Това веднага роди предположения, че ще са сред лауреатите на форума, и те се потвърдиха.
На филма „Мечките не съществуват“ (No Bears) на самия Джафар Панахи, който лежи в затвор в родината си, бе присъдена специалната награда на журито, оглавявано от Джулиан Мур. Призът бе получен от неговите артисти. „Панахи не може да бъде тук с нас и ние имаме честта да приемем тази награда за него. Всички ние се борим за силата на киното и сме тук за Джафар Панахи“, каза изпълнителката на главната роля във филма му Мина Кавани. Награждаването бе изпратено от публиката с овации на крак в залата.
Кейт Бланшет спечели за втори път във Венеция наградата Купа „Волпи“ за най-добра актриса 15 години след като триумфира тук с „Няма ме“ на Тод Хайнс. Австралийката сега дублира отличието с превъплъщението си във филма на Тод Фийлд „Тар“ за историята на Лидия Тар, известен диригент и композитор в международния свят на класическата музика, първата жена начело на Берлинската филхармония. Тя е хомосексуална и ще бъде обвинена в тормоз. Актрисата благодари на първия оркестър на Дрезден, с който е работила за ролята, и обеща да напълни купата с червено вино. Тя благодари на режисьора, завърнал се в киното след 16-годишно отсъствие, както и на семейството си, изтърпяло дългото й отсъствие. „Бих искала да благодарим и на онези, които правят музика и ни помогнаха да живеем през последните две години“, каза още тя.
Купа „Волпи“ за най-добра мъжка роля бе присъдена на Колин Фарел за изпълнението му в новия филм на Мартин Макдона „Баншитата от Инишърин“. Ирландският актьор бе свързан дистанционно с тържествената церемония във Венеция от Лос Анджелис, където снима. „Неочаквана награда и специален момент. Заснехме филма като събиране на приятели и близки и желанието ни да бъдем обичани и да обичаме са ценностите, които искахме да споделим с вас“, каза Фарел, като благодари на режисьора Мартин Макдона, припомняйки, че за втори път работи с него след „В Брюж“. Наградата от негово име получи именно Макдона, който бе отличени за най-добър сценарий.
Голямата награда на журито „Сребърен лъв“ и отличието „Луиджи де Лаурентис“ за най-добър дебютен филм бяха спечелени от „Сен Омер“ на тъмнокожата французойка със сенегалски корени Алис Диоп. Филмът е по действителен случай, потресъл Франция през 2016 г. Разказва за млада писателка, която отразява съдебния процес срещу майка, изоставила 15-месечната си дъщеря да бъде отнесена от прилива на самотен плаж в Северна Франция. С напредването на процеса обаче онова, което е изглеждало очевидно, вече не е такова… „Искаме да покажем, че сърцето на чернокожата жена може да достигне до света и това е политическо послание“, коментира Диоп.
Наградата за най-добра актриса от съпътстващата секция „Хоризонти“ бе за изпълнението на Вера Джема във филма „Вера“ на Тица Кови и Райнер Фримел, които пък бяха удостоени с приза за режисура в секцията. Филмът разказва за млада жена, която живее в сянката на известния си баща, но когато при автомобилен инцидент ранява 8-годишно дете светът й се променя. Актрисата посвети наградата на сина си Максимус и на своя баща – легендата от спагети-уестърните Джулиано Джема, който през 2013-а загина при автомобилна катастрофа.
Наградата на името на Марчело Мастрояни за млад талант кацна на рамото на 28-годишната канадска актриса Тейлър Ръсел – изпълнителката на главната роля във филма на Лука Гуаданино Bones and All.
Приз „Пазинети“ от името на филмовите журналисти в Италия получи филмът „Суша“ на режисьора Паоло Вирци`с целия му актьорски ансамбъл. Той бе представен извън конкурсната програма във Венеция.
Наградата „Малък златен лъв“ от 79-ия Международен кинофестивал във Венеция бе присъдена на филма „Китът“ (The Whale) на Дарън Аронофски с Брендън Фрейзър в главната роля на учител по английски, който се бори с наднормените си 272 кг, с болката от загубата на човека, когото е обичал, и с отчуждението на своята дъщеря тийнейджър.
Наградата „Ротела“, учредена през 2001-ва от фондацията на името на големия артист Мимо Ротела, бе присъдена на американския режисьор, сценарист и продуцент Оливър Стоун за документалния му филм Nuclear, представен извън конкурсната програма на фестивала.