"Borderlands: Тайната реликва" е фантастична екшън комедия, струва 125 милиона долара, участват Кейт Бланшет, Кевин Харт, Джейми Лий Къртис и Джек Блек. Струва ви се привлекателно? Четете надолу тогава.
"Borderlands: Тайната реликва" вече официално е най-големият кинопровал на 2024 г. (може би защото "Мегалополис" на Копола още не е пуснат по кината?). Филмът има смехотворните 9 милиона долара приходи от премиерния си уикенд. И 9% одобрение в най-големия агрегатор на критически отзиви Rotten Tomatoes. Да, определено има нещо гнило...
Продукцията на Lionsgate е екранизация по едноименната 18+ компютърна игра от 2009 г. В надеждите си за боксофис успех от студиото са орязали насилието и неприличните думи, за да може да се гледа от деца над 12. Дори това не е помогнало. Дори тийнейджърите не са чак толкова всеядни.
Самият процес по създаването на филма е пример за упоритост, която е напълно неоправдана: още от 2015 г. продуцентите Ави и Ари Арад разработват проекта, като първият поканен режисьор е Лий Уанел ("Убийствен пъзел"). В крайна сметка той отпада и филмът е заснет по време на пандемията, през пролетта на 2021 г., от Илай Рот - режисьор на съмнителния хорър хит "Хотелът на ужасите", актьор в "Гадни копилета" и "Бибрутално", чийто най-успешен кариерен ход е, че познава Тарантино.
Филмът остава на резервната скамейка дълго и след заснемането; през 2023 г. някой си Тим Милър го довършва. Резултатът е миш-маш толкова вторичен, че даже изкуствен интелект би го уличил в плагиатство. От евтината имитация на постапокалиптичния свят в "Лудия Макс" до робота, който по дизайн напомня Уол-И, но по логорея - C3PO от "Междузвездни войни", в него няма капка оригиналност. Нито майсторство. Цялостното усещане е за аматьорски драмкръжок, който се опитва да пресъздаде компилация от "Пазителите на галактиката" и "Отряд самоубийци". Момент! Планетата, по която се мотаят групата неудачници, се нарича Пандора. Едно име поне не можаха ли да измислят сами?!
Колкото и актьорите да се преструват, че са се забавлявали на снимачната площадка, до екрана не е стигнала и следа от хумор. Немалка част от бюджета е отишла за закупуване на авторски права на песни, които звучат в ключови сцени - от Ace of Spades на "Моторхед" до Like Sugar на Шака Кан. Но на филма му липсва нужният ритъм и емоционален заряд, за да може тези музикални шлагери да се впишат органично в действието. Екшънсцените са измъчени, дигиталните ефекти - правени в час по трудово, персонажите - плоски като велпапе. Дори яркочервената коса на Бланшет, носителка на два "Оскара" и една от най-великите актриси на нашето време, не успява да развълнува зрителя за повече от 3 секунди. (Ако толкова държите да я видите в екшънроля и в "несериозен" филм, пуснете си "Тор: Рагнарок".)
Има някои лоши филми, които са тъй крайни и подривни в тъпотата си, че чак са забавни. Borderlands не е от тях. Той е отвъд границата на поносимото и е обречен на моментално забвение. Дълъг е само 100 минути, но всяка една от тях струва повече от 1 милион долара. И през всяка ще се чудите какво, аджеба, гледате. И защо? Не ви ли предупредих?