Медия без
политическа реклама

Кой е царят на акварела?

Изложбата "Никола Маринов и ателието на свободния дух" в Двореца разказва за връзката на големия майстор с учениците му

НХГ
Никола Маринов, портрет на жената на художника Федерика Мати Дакслофер, 1908 – 1914

С изложбата „Никола Маринов и ателието на свободния дух“, открита на 30 октомври в НХГ, филиал Двореца, почитателите на акварел ще бъдат зарадвани за трети път през последните 12-13 месеца —  след като имаха възможност да видят „Богомир Лазов и българският акварел“ миналата есен в „Квадрат 500“ и „Константин Щъркелов. Самотникът скитник“ в СГХГ това лято. 

Акцентът в новата изложба не е толкова върху акварела, колкото в представянето на Никола Маринов като преподавател и връзката му с неговите ученици. „Защото в историята на българското изкуство трудно може да се посочи друг подобен пример за силата на духовното общение в едно ателие, само по себе си превърнало се в символ на свободата на творческия дух“, пише кураторът на изложбата Анелия Николаева. 

20 години след последната юбилейна изложба на ненадминатия майстор, през ноември и декември публиката ще има възможност да види отново (или за първи път) виртуозните му акварели на живо. Никола Маринов е представен със 100 картини - повечето акварели, но и няколко от по-непознатите маслени платна, които са в компанията на произведения, рисувани от 36 от неговите възпитаници - художници като Илия Петров, Любомир Далчев и Илия Бешков, който изразява може би най-добре това, което мислят учениците за своя професор: 

„… Като под клоните на дъб израснахме ние, неговите ученици и деца, в чисто покорство, в смирено синовно прилежание, с дълбока вяра в творческата му сила. Ние чувствахме и съзнавахме, че всичко ни идеше от него, че всичко у нас – възторгът ни, вярата ни, любовта ни към изкуството, бе негово...“. 

Между работите на учениците му няма смисъл да се търси прилика на стилистично ниво. Тя е по-скоро в отношението им към видимостта и пресъздаването ѝ през личния индивидуален творчески поглед. Той на това ги е учел. Професорът им е дал основите на занаята, обаче е видял индивидуалния профил на всеки един от тях и не го е спъвал. Напротив, искал е да подкрепи изявата на индивидуалното зрънце, насърчавал развитието му, отбелязва Анелия Николаева. 

Общото между тях е, че са възпитани в свобода на изказа и свобода на отношението художник - действителност. Става много свобода, но тя е важна за всеки истински творец, въпреки че в някои общества и системи може да му създаде проблеми. Професорът и студентите му имат късмета да са в Академията, преди това време да е дошло за българските художници. Между 1921 и 1940 г. Никола Маринов учи студентите си да извличат максимума от материала, който е в ръцете им, без да забравят, че на твореца му е разрешено да прави с този материал всичко. 

Учи ги също да търсят сложна живописна фактура. Илия Петров постига в това абсолютно съвършенство. А и при Любомир Далчев, който е завършил живопис, а след това става титан на скулптурата и създател на школа, се вижда липсата на боязън от материала и освободеността на творческия дух. Любопитно е да се види в изложената дипломна работа на Далчев същата нагласа за монументалност, която след това проявява в скулптурите си. 

Специално почитателите на акварела, след като са видели и изложбата на Щъркелов в СГХГ, сега може би ще могат по-лесно да си отговорят на въпросите, повдигнати там - кой е царят на българския акварел?  Или да продължат да се колебаят. Изглежда очевидно, че сред широката публика (а и в дворцовите среди) Щъркелов винаги се е радвал на по-голяма популярност. Но има и други мнения. През 1921 г. Гео Милев казва за Маринов „това е един тих и безшумен талант, за когото едно е важно: да бъде това, което трябва. Като Майстора той стои скрит зад шума на всички останали свои събратя, работи бавно и дава малко, но все пак си остава нашият най-добър акварелист“. Чавдар Мутафов пише „Акварелите на този съвършен художник са сякаш шепоти, молитви, екстази — един призрачен живот, удавен сякаш в полусветлини, тлеещ в преображения, глъхнещ в святост...“.

В крайна сметка двамата са твърде различни, за да бъдат сравнявани. Интересно е, че при всичко, които е постигнал, Маринов не оставя последователи в акварела. При него европейската школовка (той е завършил живопис в Италия) води до по-дълбоко разбиране за сложността на произведението на изкуството, до търсене на нещо повече от техническа виртуозност. 

В някои от маслените му картини в изложбата — посочва Анелия Николаева — тези от 40-те години, се вижда как след като е достигнал някакви връхни точки в лиризма, опоетизирането и предаването на максимални психологични състояния, особено в женските си образи — и той като Пикасо започва да разбива формата и да търси чистите живописни стойности. Фигурата вече представа да бъде важна“. 

Повечето от картините на Никола Маринов в Двореца - 65, са от градската галерия в Търговище, родният град на художника. Останалите са предимно от фондовете на НХГ и СГХГ. Очаква се преди края на изложбата, която ще остане до 10 януари, да бъде готово и луксозно издание „Никола Маринов и ателието на свободния дух“. 

***

Никола Маринов е роден през 1879 г. в Ески Джумая (днес Търговище). Между 1898 и 1904 г. следва в академия „Албертина“ в Торино, където среща и бъдещата си съпруга. Първите му две самостоятелни изложби са в Италия през 1903-а (студентска) и 1905 г. 

Завръща се в България през 1906 г., изкарва военната си служба в школа за запасни офицери и започва работа като гимназиален учител. Преди през 1912 г. да замине за фронта като строеви офицер, участва в изписването на храма „Св. Александър Невски“, във Венецианското биенале през 1910 г. и прави две самостоятелни изложби. 

От 1921 до 1941 г. е професор по живопис в Художествената академия, като в периода 1935-1937 е и ректор. Сред учениците му са някои от най-изтъкнатите български художници: Илия Бешков, Александър Жендов, Ненко Балкански, Илия Петров, Александър Стаменов, Иван Ненов, Василка Генадиева… Умира на 16 декември 1948 г. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?