Медия без
политическа реклама

Любен Генов „разпилява“ лица като космически мъглявини

Изложба живопис на известния художник се открива утре в столичната галерия „Арте“

11 Септ. 2023
Разпилените лица на Любен Генов са без конкретни черти, безплътни, едва загатнати.
Галерия Арте
Разпилените лица на Любен Генов са без конкретни черти, безплътни, едва загатнати.

Изложба живопис на художника Любен Генов, наречена „Разпилени лица“, открива новия сезон в столичната галерия „Арте“ във вторник, 12 септември, от 18.30 часа. Най-новата самостоятелна творческа изява на председателя на СБХ е безмълвен разговор с продължение за последните произведения на автора, но и за развитието му като артист, връщайки ни 14 години назад към друга негова изложба – „Разпилени петна”, отбелязват организаторите.

Картините на Любен Генов са вихър от цветове и нюанси, тайнствени, магични и метафорично зрелищни в духа на арт информел (арт информел, или информализъм – абстрактно изкуство, специфична разновидност на американския абстрактен експресионизъм, б.р.). Създадени като че ли наведнъж, с бързина и категоричност, те все пак не губят стройната композиционна рамка и вътрешна организираност. Чрез жеста на повторяемост, в мултиплицирането на образи и ритмична тоналност, Любен Генов достига до медитативен потенциал, необичайна и мистериозна логика, обяснява кураторът д-р Надежда Джакова, която ще открие изложбата.

В уютното пространство на галерия “Арте” на ул. „Бузлуджа“ 31, между цветните паравани и стени, голямоформатните платна на Любен Генов ще застанат редом с няколко серии от съвсем малки негови картини. В тези двуизмерни светове, състоящи се от цветни петна и разливания върху платното, се прокрадва илюзия за нови пространства. Цветната повърхност се превръща във връзка между въображението на художника и обозримото, чието прекрачване води към скрити образи – на лица без черти, име и същност. Разпилените лица са безплътни, фрагментарни, едва загатнати.

Понякога картините на Любен Генов въздействат на зрителя не като самостоятелни обекти, а като отрязъци от нещо по-голямо, част от пъзел, който може да бъде сглобен единствено от неговия създател. Художникът подава сламка за разгадаването – в случая множеството петна очертават глава, но лицето е неразпознаваемо, чертите му остават неясни. Портретът при него не е портрет, пейзажът не е пейзаж. Авторът не дава ясен код за разчитане на картините му: импровизациите са много, решенията – също. Това, което трябва да направи наблюдаващият, е да последва интуитивно, със своето въображение, най-новата игра на художника с цветове, ритми, форми и дисонанси, съветва Надежда Джакова.

Любен Генов е роден на 18 ноември 1966 г. в Оряхово. През 1996 г. се дипломира като живописец в Частната художествена академия „Жул Паскин“ в София в класа на Долорес Дилова и Николай Майсторов. Специализирал е в Cite`internationale des arts в Париж. Той изследва в творчеството си чистото взаимоотношение на колоритните нюанси, като се пренася отвъд формално-образното към чисто абстрактното, за да разкрие силата на цвета да внушава. Така освободеният от принадлежността си към конкретна форма цвят се изявява в своята самостоятелна, емоционална и духовна активност. Експериментът с колоритното петно се е превърнал в негова творческа емблема. Петната при Любен Генов са винаги разположени хаотично – разпръснато или концентрирано, като създават усещане за космическо разпиляване на формите, при което от хаоса сякаш се ражда хармония. Голяма част от произведенията му са провокирани от движението на водата и отраженията на светлината по морското или речно дъно.

Любен Генов има над 20 самостоятелни изложби, а от 2011 г. е председател на Съюза на българските художници. Експозицията в галерия „Арте“ може да бъде видяна до 26 септември.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата