Медия без
политическа реклама

Неаполитанска художничка рисува вулканичната стихия

Живописната изложба "Въздух. Вода. Земя. Огън" върви по стъпките на аристократите авантюристи от 18-и век

31 Авг. 2024

Неаполитанска художничка пътува отново през етапите на "Голямото пътешествие" (Grand Tour) от 18-и век в Южна Италия, съобщават от италианското посолство в София. Изложбата на Адриана Пинятели Мангони "Въздух. Вода. Земя. Огън" се открива в резиденцията на улица "Париж" 5 на 5 септември. 

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна. Нейните живописни изображения се стремят да фиксират фрагменти от вулканичния пейзаж – така както са били възприети и тълкувани от първите пътешественици, учени, художници и поети от XVII век и в началото на XVIII и XIX век.

През 18-и век Неапол е третият по големина град в Европа - изпълнен с тълпи от чужденци, търсещи места и обекти по следите на прочути личности. Те са наследници на аристократи от английски, френски и руски произход, посветени на дипломатическа кариера или утвърдени писатели, които в края на 17-и век пристигали в Италия, за да обогатят собствените си познания.

Първият етап бил Париж – за усъвършенстване на френския, много търсен за времето си език. Задължителна спирка от Grand Tour, както се наричало авантюристичното пътешествие с кон или карета, продължаващо седмици наред, бил и Неапол – гостоприемен град, в който се намирал сър Уилям Хамилтън: посланик на Великобритания в Неаполитанското кралство, запален по археология, предшественик на вулканологията, колекционер на произведения на изкуството и автор на множество картини с пейзажи и руини. За тези пътувания свидетелстват картините от гваш – с бързи и решителни движения на четката за по-бързо изсъхване на цвета върху дъската, колосани платна и хартиени листчета с Неапол и Везувий, с първите разкопки на Помпей и Ерколан – за спомен и показване на приятели и роднини.

"Въздух. Вода. Земя. Огън" на Адриана Пинятели Мангони е живописно пътешествие, съпроводено от вулканите на Магна Греция, от Просвещението до Романтизма: литературно и художествено пътешествие между територията и историята, научната и хуманитарна мисъл, изкуството и  поезията, паметта за миналото и преразглеждането на настоящето, разказват организаторите.

"Все исках да запечатвам и съхранявам в паметта си образа на онова, което винаги съм обичала – природата в нейните най-удивителни проявления – вулканите, небето, морето, с неговите багри и състояния, бреговете, маслиновите  дървета, изгревите, ветровете, земята, водата, въздуха, огъня. А те, чиято красота е привличала множество ентусиазирани пътешественици, непрекъснато ме смайват и подтикват да разбирам техните произход, история, контекст и взаимосвързаност. Тоест, да ги възприемам не просто като разнообразие, а като възхитително и изключително богатство на многоликата еволюция"“, казва художничката.

Проектът се реализира с кураторската  подкрепа на Музейния център за селскостопански науки (MUSA) към неаполския университет "Федерико Втори" и неговия директор проф. Стефано Мацолени, предоставил дигиталните материали за изложбата.

Изложбата, подредена на външната ограда на италианското посолство в София, е със свободен достъп и може да се види до 20 декември. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата