Медия без
политическа реклама

"Омагьосаното царство" на Николай Райнов

Изложба отбелязва 130-годишнината на писателя като художник

Николай Райнов придобива голямата си слава като писател, но юбилейната изложба се взира в пътя му като художник.
снимка: СГХГ
Николай Райнов придобива голямата си слава като писател, но юбилейната изложба се взира в пътя му като художник.

28 февруари - 7 април,
СГХГ

 

С експозицията "Омагьосано царство", която се открива в четвъртък, Софийската градска художествена галерия ще постави начало на събитията по случай 130 години от рождението на Николай Райнов. 
Изложбата е резултат от дългогодишно проучване върху творчеството на една от най-значителните фигури в историята на българското изкуство от първата половина на ХХ в. Голямата известност и митовете около личността му се дължат преди всичко на неговото литературно и публицистично творчество. Той остава в историята и като автор на първата българска история на изкуството и на едни от първите монографии за родно изкуство. 

Но Николай Райнов завършва Художествено-индустриалното училище в София през 1919 г. и през целия си живот се определя като "художник декоратор" преди всичко останало. Приживе той създава значителна продукция в областта на илюстрацията и оформлението на книгата, както и многобройни декоративни проекти. Най-личната, уникална и разпознаваема част от художественото му творчество остават т. нар. стилизувани картини, които създава през 20-те и 30-те години. От една страна, те го открояват като и явление на художествената сцена в този период, а от друга страна, препращат към единната философска система, обединяваща делото му. Всяко произведение на Николай Райнов - от най-незначителната рисунка до теоретичните му трудове, е фрагмент от този сложен градеж. Някои от декоративните композиции достигат до нас, придружени от обяснение на сюжета, но всички те отразяват дълбоката ерудираност и многостранните интереси на Николай Райнов в области като философия, история на религията, етнография, физика, ботаника, астрология, химия и т.н. 

В изложбата са включени над 120 произведения. Представени са ранни работи от студентските години в Държавното рисувално училище; творби от по-зрелия период през 20-те години на ХХ век; гравюри от престоя му в Париж (1925-1927), както и декоративни пейзажи от 30-те, сред които са изработени в лакова живопис върху станиолена основа, които нямат аналог в българското изкуство. Включени са и рисунки по натура с туш, темпера, цветни моливи и акварел. Те показват неизследвана страна от художественото наследство на Николай Райнов, свързана с процеса на стилизация. 

Куратори са Станислава Николова и Галина Декова, а произведенията, включени в експозицията, идват от колекциите на Националната галерия, Градска художествена галерия - Пловдив, Художествена галерия "Димитър Добрович" - Сливен, галерия "Владимир Димитров - Майстора" - Кюстендил, Музей към НХА, Дарение-колекция "Светлин Русев" - Плевен, Национален литературен музей, ДА "Архиви", Галерия "Нюанс" - София, Галерия "Филипополис" - Пловдив, Българска арт колекция фондация, колекционерите Боян Радев, Владимир Илиев, Иво Димитров, Венцислав Кадиев, Димитър Инджов, Сбирка "Фицов" и др. частни лица.

Като част от изложбата ще бъдат прожектирани филмите "Николай Райнов" (1984) със сценарист Александър Бешков и режисьор Михайл Стойков, и "Николай Райнов - Тютюневият човек" (1989) с режисьор Христо Вълев, сценарист Дарин Камбов, предоставени от БНТ. Съпътстващата програма за юбилея в СГХГ включва още лекции на 14, 21 и 28 март, както и конференция, посветена на 130-годишнината и организирана от Института за литература към БАН, на 3 април. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?