Медия без
политическа реклама

Паметник на българо-съветската дружба във Варна става арт сцена

Пърформансът „Нонумент 2 – в зоната на противоречивите копнежи“ ще бъде представен четири пъти за един ден на три езика

04 Септ. 2023
Паметникът във Варна ще бъде преосмислен чрез изкуство.
Паметникът във Варна ще бъде преосмислен чрез изкуство.

Паметникът на българо-съветската дружба във Варна за пореден път ще се превърне в арт сцена. Монументът като НЕ-паметник на отхвърленото минало, загубата на стойността му или нейното преосмисляне в настоящето – това са водещите теми на пърформанса „Нонумент 2 – в зоната на противоречивите копнежи“, в който варненци и гостите на града ще имат възможност да се включат. Представянето му ще се осъществи четири пъти в един ден на знаковата за мнозина дата 9 септември. Проектът е носител на награди „Икар“ в категорията „Съвременен танц и пърформанс“ за двете си досегашни издания – при Чинията на връх Бузлуджа и пред парк-паметника на българо-съветската дружба във Варна.

„Нонумент 2 – в зоната на противоречивите копнежи“ е радиобалет под формата на пиеса за слушане, записана с гласовете на актьорите Радина Алексиева, Пламен Иванов, Стефани Лечева. Всеки от участниците слуша самостоятелно и е воден от специално записан аудио-файл на избран от него език (български, английски или руски), чрез който преживява архитектурата, става свидетел на сцени от историята на НЕ-паметника и получава покана да се включи в изпълнение на обичайни, ежедневни жестове или мащабни групови хореографии.

Така наречените НЕ-паметници (нонументи) са идеологически заредени, заобиколени както от ненавист, нагласа за ревизионизъм и унищожение, така и от носталгията и желанието за опазване, консервация и преосмисляне на тяхната функция и стойност в настоящето. „Нонумент 2.0“ е повод за авторите на проекта – артиста Стефан А. Щерев, композитора Емилиян Гацов-Елби и немския арт колектив ЛИГНА – да се разровят в историческите архиви, да се срещнат с очевидци на някогашните събития, както и да прочетат множество материали и статии, за да отправят творческо предизвикателство към критичното мислене, повдигайки въпроси, свързани с колективната ни история и памет и противоречивите политически доктрини.

Желаещите да се включат в интерактивния пърформанс е необходимо да бъдат при основата на паметника 15 минути преди един от официално обявените часове за представянето му на 9 септември – от 12.00, 14.00, 16.00 или 18.00 часа. От екипа ще им бъдат предоставени мобилни устройства със слушалки и звуков файл на език по избор – български, английски или руски.

От 2002 г. немската компания LIGNA – Оле Фрам, Михаел Хюнерс и Торстен Микелсен, разработва така наречените „временни ситуации“ и въвежда понятието „радиобалет”, които провокират публиката да действа като колектив в привидно спонтанни ситуации най-вече в публични пространства като жп гари или търговски центрове. LIGNA работи активно с българските артисти Стефан А. Щерев и Емилиян Гацов, благодарение на които тази специфична театрална естетика е пренесена и в българската сценична практика. Досега съвместно те са работили по радиобалетите „Тайно радио“ в един от софийските молове, „Опиянение и гняв – изследвания върху авторитарния характер”, открил театралния сезон в „Кюнстелрхаус Музонтурм“ във Франкфурт през 2017 г. и представен на повече от десет международни фестивала, както и по „Нонумент 1.0” при паметника на Бузлуджа, получил националната награда „Икар 2020“ в категория „Съвременен танц и пърформанс” и „Нонумент 2.0“ при паметника на българо-съветската дружба във Варна, носител на „Икар 2022“ в същата категория.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата