Медия без
политическа реклама

Спомняме си "Галерия на 6-те" през погледа на Дечко Узунов

Изложбата в СГХГ е визуален разказ за най-иновативното художествено пространство през първата половина на ХХ век

Създателите на „Галерия на 6-те“ - Дечко Узунов и Сирак Скитник в София, Борисовата градина, преди 1943 г.
Уикипедия
Създателите на „Галерия на 6-те“ - Дечко Узунов и Сирак Скитник в София, Борисовата градина, преди 1943 г.

От днес до 16 февруари,

Софийска градска галерия

 

Днес от 18:00 ч. в СГХГ се открива изложбата „Галерия на 6-те“, посветена на 120-годишнината от рождението на Дечко Узунов. В експозицията са включени произведения от колекциите на художествените галерии в Пловдив, Карлово, Русе, Стара Загора, Художествената галерия „Станислав Доспевски” – Пазарджик , Художествената галерия „Елена Карамихайлова” – Шумен, Съюза на българските художници и частни колекции.

Последната за тази година експозиция на Софийската градска галерия не просто чества рождението на живописеца Дечко Узунов (1899-1986), а е визуален разказ на създаването на „Галерия на 6-те“ - едно от най-иновативните художествени пространства за първата половина на ХХ век.  Експозицията ни връща в студения януари на 1927 г., когато в столицата е създадено ново място за изложби по идея на Никола Танев. След участие на изложба в Букурещ художникът е толкова впечатлен от галерията, която му е предоставена, че решава да направи нещо подобно и в България. В това начинание му помагат Борис Денев, Иван Лазаров, Иван Пенков, Сирак Скитник и Дечко Узунов. Първата изложба се появява само месец по-късно, а галерията бързо се превръща в любимото място на българските художници, които имат възможността да реализират най-смелите за времето си художествени идеи. Въпреки че галерията съществува кратко, много от големите имена на българския художествен живот имат възможност да представят самостоятелно в нея творбите си, като например Борис Георгиев, Жорж Папазов, Бенчо Обрешков, Коста Самаров, Петър Дачев, Ари Калъчев и Никола Танев. Благодарение на "Галерия на 6-те" се организира и една от малкото за онова време графична изложба.

“Обликът на българското изкуство в този период е изключително динамичен. Българският художник, освен че живее и работи в своя град, много често пътува, специализира навън, прави нови и различни сдружения. Има една много приятна и хубава динамика в българското изкуство в тези години - 20-те и 30-те. Пример за това е именно създаването на тази "Галерия на шестте”, разказа пред БНР директорът на СГХГ Аделина Филева. Галерията е обитавала №2 на вече несъществуващата улица "Търговска". 

Освен произведения на Дечко Узунов в експозицията, продължаваща до 16 февруари, ще видим и критически текстове за провелите се в "Галерия на 6-те" изложби, както и творби на останалите създатели на галерията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата