Медия без
политическа реклама

Бизнесът скочи срещу ГЕРБ заради отлагането на такса смет

Общините и държавата имаха достатъчно време и сега се опрадават за несвършената работа, недоволстват работодателските организации

11 Септ. 2024
Вече седма година се отлага промяната в определяне на такса смет от общините, въпреки че още през 2017 г. в Закона за местните данъци и такси е въведен принципът „замърсителят плаща“.
Илияна Кирилова
Вече седма година се отлага промяната в определяне на такса смет от общините, въпреки че още през 2017 г. в Закона за местните данъци и такси е въведен принципът „замърсителят плаща“.

Работодателските организации остро възразиха срещу поредното отлагане на реформата, свързана с такса смет. Във вторник ГЕРБ внесе в Народното събрание проект за изменение на Закона за местните данъци и такси, с което се отлага с една година въвеждането на нов принцип на определяне на таксата от общините - а именно тя вече да не се начислява върху данъчната оценка на имотите, а да зависи от количеството изхвърлен боклук от домакинствата. 

Това трябваше да се случи от 1 януари 2025 г., но масово общините обявиха, че не са готови да приложат промяната заради редица нерешени други проблеми. За пример кметовете посочват липсата на коректни данни за обитателите на имотите в регистъра на ГРАО, както и липсата на контрол върху фирмите за разделно събиране на отпадъците, които не искали да съдействат за провеждане на реформата. От сдружението на обшините поискаха реформата да се извършва поетапно и паралелно с осигуряване на автоматизиран електронен достъп до регистирите на ГРАО, кадастъра, НСИ, НАП и НОИ, както и промени в Закона за управление на отпадъците и други закони.

ГЕРБ бе първата политическа сила в парламента, която откликна на призива на общините, като внесе отлагане на въвеждането на новата формула за определяне на такса смет с една година - от 1 януари 2026 г.

"Настояваме промяната в определянето на таксата да бъде приложена в срока, заложен в Закона за местните данъци и такси, както и решително да бъдат отклонени всички опити за нейното отлагане", заявиха от Асоциацията на работодателските организации в специално становище.

Работодателските организации припомнят, че вече седма година реформата се отлага, въпреки че още през 2017 г. в Закона за местните данъци и такси е въведен принципът „замърсителят плаща“, т.е. такса смет няма да се зависи от това колко голям и скъп е имотът, а от реалното количество изхвърлен битов отпадък от обитателите му. Именно бизнесът бе най-големият застъпник на реформата през годините, тъй като недоволстваше от огромните суми, които плаща на база данъчна оценка на фирмените сгради, независимо колко битови отпадъци генерират.

Според работодателските организации общините и държавата са имали достатъчно време да организират провеждането на реформата в управлението на отпадъците и справедливото определяне на такса смет, и настоящото предложение за поредно отлагане е оправдание за несвършена работа. Те не приемат и доводите, че липсва бърз и лесен достъп до база данни от различни държавни регистри. 

"Категорично се противопоставяме на манипулативното твърдение, че финансовата тежест върху гражданите и фирмите ще се увеличи многократно. Нима многократно ще се увеличи количеството на битовите отпадъци? Напротив, с въвеждането на принципа „замърсителят плаща“, всички физически и юридически лица ще бъдат мотивирани да събират разделно отпадъците си, което ще намали както количеството на отпадъците, така и таксата за тяхното събиране, извозване, третиране и обезвреждане", се казва в становище на работодателските организации.

Според тях България е застрашена от санкции от ЕК, ако продължава да се бави да въведе принципът "замърсителят плаща" при изчисляване на таксата за управление на отпадъците. През юли 2023 г. бе започнато производство за установяване на нарушение, чрез изпращане на официално уведомително писмо на България поради неспазването на принципа съгласно Рамковата директива за отпадъците. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата