Всички парламентарни групи подкрепиха проекта на ГЕРБ за отлагане на реформата на такса "смет". Така новият начин на изчисляване - според количеството боклук, който трябваше да се въведе от 1 януари, остава за 2026-а година (ако не последва ново оттлагане) .
Днешното отсрочване е седмо поред. А става дума за прилагане на европейска директива, която е приета през 1998 г. и залага принципа "Замърсителят плаща".
Само двама народни представители гласуваха против новото блокиране на реформата, а четирима се въздържаха.
Всички останали охотно подкрепиха поредната отсрочка - най-често с аргумента, че общините не били готови да прилагат новите механизми за контрол на изхвърляните битови отпадъци и за определяне на таксата, а и нормативната база не била доизкусурена.
Народен представител от БСП дори обяви, че българите не са дозрели за промените - за да спестят от таксата, щели да товарят боклуците в багажниците на колите и да ги хвърлят на нереграментирани сметища. Това бе изказване на Генади Събков, който сподели като бивш кмет следния горчив опит - преди години пробно общината раздала на населението специални торби за събиране на битови отпадъци, за да се видят количествата, но от 500 торби само 5-10 били напълнени и изнесени през домовете, другите изчезнали някъде. "Не сме Швейцария, трябва първо да работим за повишаване на културата на хората", после реформите, обясни социалистът
Този нихилизъм е вреден и обиден за българиге, възмути се Димо Дренчев от "Възраждане". И припомни, че гласове "у нас няма как да стане" се чуваха и когато шофьорите бяха задължени да слагат колани, и когато бе забрането пушенето на закрито. Срамно е да се говори, че България не може да прилага европейския модел, а и не е вярно - има общини, които изпълняват пилотни проекти и са напълно готови за реформага, посочи още Дренчев.
Много от изказващите се наблегнаха на проблемите, които реформата ще реши - по-малко отдадъци, повече разделно събиране и рециклиране, повече грижа за природата, стимул за местните власти да сложат ред в списъците на регисттираните граждани и прочее. Затова те принципно подкрепяли промените, обаче не му било сега времето, липсвала готовност, бе лаймотивът на дебатите. Чуха се и познатите опасения - ако вместо според данъчната оценка на имота таксата смет се определя според изхвърляния боклук, фирмите ще плащат по-малко, а връз населението ще се стовари по-голяма тежест.
Това, че такса смет за хората в някои общини ще скочи 10-12 пъти, е пълен кьорфишек, опонира Димо Дренчев.
Всъщност и сега плащаме прескъпо - страната ни е на първо място по разходи за третиране на отпадъциге на човек от населението в ЕС, освен таксата за боклука всички плащаме и продуктови такси (за опаковките от скъкло, пластмаса, метал), а отделно пари на данъкоплатците отиват за чистене на нерегаментирани сметища, посочи Явор Божанков от ПП-ДБ, който обяви, че е категорично против отлагането.
Но мнозинството гласува за отместването на реформите за друг път. При това по предложение на Байрам Байрам (депутат от кръга на Делян Пеевски) отлагането бе прието само за броени минути и на първо, и на второ четене.
Резултатът бе лесно предвидим - партиите се стягат за изборите и не искат да "стресират" електората с промени в данъци и такси.